Türkiye genelinden binlerce kişi ve birçok araç, ABD'nin bulunduğu İncirlik üssüne ulaşmak ve Gazze'de yaşanan trajediyi sona erdirmek amacıyla yola çıktı.

Siirt'teki 15 Temmuz Demokrasi Meydanı'ndan hareket eden yüzlerce araç, İHH Siirt Şubesi İnsani Yardım Vakfı öncülüğünde birçok sivil toplum kuruluşunun desteklediği bir konvoy olarak ABD'nin tutumunu protesto etmek ve Gazze'deki sivil halkın çığlığını tüm dünyaya duyurmak üzere yola çıktı.

Konvoy, önce Diyarbakır'a ardından Gaziantep'e uğrayarak, çeşitli yerlerde basın açıklamaları yapacak ve Pazar günü İncirlik Hava Üssü'ne ulaşmayı planlıyor.

"Soykırım ve katliam saldırılarının hedefi olan Gazze, zulmün doruk noktası"

İHH Siirt Şube Başkanı Faruk Süzgün, yaşanan zulmün insanlık adına kabul edilemez boyutlarda olduğuna dikkat çekerek, "Filistin, Suriye, Afganistan, Irak ve birçok bölgede sivillere uygulanan zulüm politikaları tüm dünya tarafından gözlemlendi ve hala devam ediyor. Gazze'de haftalardır süregelen soykırıma varan saldırılar, zulmün doruk noktasını oluşturuyor. İsrail, Gazze'de yaşayan kadın, çocuk ve yaşlı demeden, 2.5 milyon insanın bulunduğu bu bölgedeki sivilleri katletmekte ve kalanlara yaşam hakkı tanımamaktadır. Gazze'deki altyapı ve üstyapı tamamen çökmüş durumda; hastaneler, okullar, fırınlar saldırıya uğradı. Gazze'nin ihtiyacının sadece yüzde 3'ü kadar yardım geçebiliyor. Elektrik, su ve iletişim kesildiği için hayatta kalanlar, ilkel yöntemlerle zor koşullarda tedavi edilmeye çalışılıyor." ifadelerini kullandı.

623b4bf5-aaec-4da2-9b71-46e87422d0ab

"Saldırılar durmuyor, şiddet artıyor"

Saldırıların durmadığını ve şiddetin her geçen gün arttığını belirten Süzgün, "Gazze'deki hastaneler adeta mülteci kamplarına dönüşmüş durumda. Bombalanan hastaneler, kadın ve çocukların sığındığı yerlere dönüştü. 7 Ekim tarihinde başlayan saldırılarda 28 günde Gazze'ye 18 bin ton bomba atıldı. Bu, İkinci Dünya Savaşı'nda Hiroşima'ya atılan bombanın bir buçuk katı büyüklüğündedir. Saldırılarda 10 bin sivil yaşamını yitirirken, 25 bin sivil yaralandı ve 1.5 milyon kişi yerinden edildi. Sağlık görevlileri, arama kurtarma ekipleri ve basın mensupları da saldırılarda hayatını kaybetti. Saldırılar durmuyor, şiddet ise her geçen gün artıyor. Gazze ve Filistin sadece bugünün meselesi değil, İsrail'in soykırım politikaları tüm dünyada tepki çekiyor. Türkiye genelinde 81 ilimizde 28 gündür Gazze için ayaktayız. Dünya genelinde ise ABD, İngiltere, Fransa, Almanya, İtalya gibi birçok batı ülkesinde kitlesel eylemler yapılıyor. ABD'nin Gazze'deki katliamda baş sorumlusu olduğunu düşündüğümüz bu hareketle, dünya genelinde ABD'nin ve taşeronlarının hak ettiği muameleyi görmeleri için bir kıvılcım olmayı hedefliyoruz. Bu kıvılcım, Filistin için bir özgürlük ateşine dönüşecek. Bizim amacımız net, Filistin özgür olana kadar mazlumların yanında olmaya ve seslerini duyurmaya devam etmek." şeklinde konuştu.

3c3e8070-5ddc-40c0-969d-db0e721a526b

"Rotamız İncirlik, yükümüz insanlık olacak"

İşgal rejiminin bebekleri ve kadınları hedef aldığına dikkat çeken Süzgün, "ABD'nin Gazze'deki katliama destek vermesi, Ukrayna'daki sivil ölümlerini bahane ederek dünyayı savaşa sürükleme çabası, aynı zamanda geçmişte Irak, Afganistan ve Suriye'de işlediği katliamları unutmamıza neden oluyor. Bugün de ABD, aleni bir şekilde Gazze'deki katliamın baş sorumlusu olan İsrail ile işbirliği içinde. ABD'nin başını çektiği bu şer ittifakı, Türkiye'nin de içinde bulunduğu birçok coğrafyadaki ülkeleri işgale teşebbüs ediyor. Ancak sivil akıl, bunun farkında. Biz bugün

f1467328-652e-4da4-9803-d7cea7458d42

 İstanbul'dan ve Türkiye'nin dört bir yanından İncirlik'e gitmek için yola çıkıyoruz. "Rotamız İncirlik, yükümüz insanlık" olacak. İstanbul'dan hareket eden konvoy olarak bugün Kocaeli'ne ve Ankara'ya, yarın ise Konya'ya uğrayacağız. Türkiye'nin dört bir yanından gelen binlerce araç, on binlerce vicdan sahibiyle Pazar günü 14.00'te İncirlik Üssü'nde buluşacağız. İnanıyoruz ki bu hareket, ABD'nin başındaki kuklaların ve taşeronlarının hak ettikleri muameleyi görmeleri için bir kıvılcım olacak. Bu kıvılcım, Filistin için bir özgürlük ateşine dönüşecek. Yumruklarımız sıkı, sesimiz gür, inancımız tam, amacımız net, söylemimiz tek olacak. Filistin özgür olana kadar mazlumların yanında olmaya ve seslerini duyurmaya devam edeceğiz." dedi.

Diyanet-Sen Siirt Şube Başkanı Hamit Evin'in okuduğu dua sonrasında "Filistin İçin Özgürlük Konvoyu", İncirlik Üssü'ne gitmek üzere yola çıktı.