Zahir Cebbarin bugün yaptığı açıklamada, Gazze'de HAMAS tarafından alıkonulan sivil rehinelerin serbest bırakılmasına hazır olduklarını belirtti.

"Güvenlik koşulları uygun olduğunda, tüm sivil rehinelerin serbest bırakılması için istekliyiz. Ancak, israil askerleri dışındaki herhangi bir rehinenin serbest bırakılması, israil hapishanelerindeki Filistinli esirlerin serbest bırakılmasıyla aynı anda gerçekleşmelidir" diyen Cebbarin:

"israilin rehineleri bizde olduğu gibi onların elinde de Filistinli esirler var. İşgal altındaki topraklardaki hapishanelerde, bazıları 43 yıldan fazla süre hapis cezası çeken 6 binden fazla Filistinli esir bulunuyor. Yüzlerce hatta binlerce Filistinli ömür boyu hapis cezası çekiyor. israil, Filistinli esirleri serbest bırakmadan kendi askerlerini serbest bırakmamış olacak" dedi.

"israil askeri olmayan rehinelerin serbest bırakılması için geçici bir ateşkese ihtiyaç duyduğumuzu söyleyebilirim" diyen Cebbarin, "Bu, esirlerin serbest bırakılması müzakerelerini yapabilmemiz için gerekli" ifadesini kullandı.

(İLKHA)