Gültepe, "Ekim ayında 22,9 milyar dolarla en yüksek ekim ayı ihracatına imza attık. 10 aylık ihracatta 210 milyar dolara ulaştık. Böylece 10 aylık ihracat toplamında da geçen yıla göre artıya geçtik." dedi.

Gültepe: "Ekim Ayında 22,9 Milyar Dolarlık İhracat Rekoru Kırdık"

Gültepe, Gaziantep'in her zaman üreten ve ihraç eden bir şehir olduğunu vurgulayarak, ihracatın bir ülkenin lokomotifi olduğunu ve bu bilinçle hareket ettiklerini belirtti. "Geçen ay son derece başarılı bir ihracat performansı ortaya koyduk. 22,9 milyar dolarla en yüksek ekim ayı ihracatına imza attık. 10 aylık ihracatta 210 milyar dolara ulaştık. Böylece 10 aylık ihracat toplamında da geçen yıla göre artıya geçtik." şeklinde konuşan Gültepe, küresel pazarlardaki talep seviyesinin düşük olduğunu, yüksek maliyetler nedeniyle rekabetçiliğin zarar gördüğünü ancak buna rağmen başarıya ulaştıklarını ifade etti.

Gaziantep'te Düzenlenen "İhracatın Yıldızları" Ödül Töreninde Gültepe'nin Konuşması

Gültepe ayrıca, Ankara'da ihracatı önceleyen bir ekonomi yönetimi olduğunu ve son aylarda krediye erişim konusunda önemli adımlar atıldığını belirtti. Eximbank'ın kredi hacminin artırıldığını ve reeskont kredilerinin günlük limitinin 10 katına çıkarıldığını dile getiren Gültepe, "TİM olarak kamu ve özel 11 bankayla kredi protokolü imzaladık. Protokolle öngörülen 1 milyar dolarlık kredi hacmi, 15 Kasım itibarıyla yaklaşık 5 bin firmamız tarafından kullanılarak 1,7 milyar dolara yaklaştı." şeklinde bilgi verdi.

Ödül töreninde, ihracata katkı sağlayan firmalara ödüller verildi. Programa Gaziantep Valisi Kemal Çeber, AK Parti Grup Başkanvekili ve Gaziantep Milletvekili Abdulhamit Gül, AK Parti Gaziantep Milletvekili Eyüp Özkeçeci, Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, GAİB Başkanları ve iş insanları da katıldı.

KAYNAK AA