Forumda, enerji, otomotiv, tekstil, süpermarket zinciri ve finans sektörlerinde faaliyet gösteren işletmelerin üst düzey yöneticileri yer aldı. Programda, Türkiye ve Almanya arasındaki ekonomik ilişkilerin geliştirilmesi ele alındı.

Gaziantep-Almanya ekonomik ilişkilerinin genişletilmesi hedefleniyor

İpekyolu Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Burhan Akyılmaz, konuşmasında Türkiye ve Almanya arasındaki ekonomik ilişkilerin genişletilmesi hedefinde olduklarını belirterek, "Almanya ile geçmişten gelen güçlü dostluk ilişkilerimizi, ticari ilişkilerimize yansıtmak ve ülkelerimiz arasındaki ticaret hacmini tüm taraflara fayda sağlayacak şekilde artırmak gayretindeyiz" dedi.

AW076988_02 (1)

Gaziantep, Türkiye'nin ekonomi merkezlerinden biri

Federal Alman Cumhuriyeti Büyükelçisi Jürgen Schulz ise Gaziantep'in Türkiye'nin ekonomi merkezlerinden biri olduğunu belirterek, "Gaziantep'in tüm bölge ile ekonomik işbirliğinin hala büyük bir potansiyel olduğuna inanıyoruz" dedi.

İş dünyasının Almanya'ya giderken yaşadığı vize sorunu dile getirildi

Gaziantep Sanayi Odası Başkanı Adnan Ünverdi, iş dünyasının Almanya'ya giderken yaşadığı vize sorununu dile getirerek, "Ben 160 alanda üretim yapan bir şehirim. Gözümüzü kapatın, ne istiyorsanız bu şehirde üretiliyor ve ben dünyadaki her iş insanıyla bir araya gelip aynı dili konuşabilirim. Çünkü ben iş insanıyım, benim görevim istihdam etmek. Benim işim üretmek ve ürettiğimi de dünyaya pazarlamak ama ben ne zamanki Almanya'ya gitmek istiyorum vize sorunuyla karşı karşıya kalıyorum" ifadelerini kullandı.

AW076988_03

Gaziantep, Almanya için iş birliği fırsatları potansiyelinin yüksek olduğu bir şehir

Gaziantep Ticaret Odası Başkanı Tuncay Yıldırım ise Gaziantep'in Almanya için iş birliği fırsatları yönünden potansiyelinin yüksek olduğunu belirterek, "Gaziantep, hem Türkiye'de hem de ilimizin güçlü ticaret partnerlerinden biri olan Almanya için iş birliği fırsatları potansiyellerinin yüksek olduğu bir şehirdir" dedi.

Gaziantep'te iş birliği görüşmeleri yapıldı

Konuşmaların ardından, Türkiye-Almanya İş ve Yatırım Forumu Gaziantep Buluşmaları etkinliğinin ikili görüşmeleri yapıldı. (İHA)

AW076988_05