Tarım ve Orman Bakanlığı, Trakya'daki Meriç ve Kuzey Marmara havzalarında yetiştirilen yağlık ayçiçeği için üreticilere ödenen desteği ton başına bin TL'den bin 500 TL'ye çıkardı. Bu karar, aşırı sıcaklara bağlı olarak verim kaybı yaşayan bölgedeki üreticileri memnun etti.

Güneydoğu Anadolu Hububat Bakliyat Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Başkanı Celal Kadooğlu, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, "Trakya'daki ayçiçeği üreticilerine verilen destekten memnunuz. İklim şartları nedeniyle yaşanan verim kaybı karşısında üreticilerin bir mağduriyet yaşamaması için, kamunun hızlı hareket ederek desteğini artırması çok yerinde olmuştur" dedi.

Güneydoğu Anadolu Hububat Bakliyat Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Başkanı Celal Kadooğlu

Kadooğlu, Türkiye'nin yağlı tohumlar konusunda dışa bağımlı olduğunu belirterek, "Yağlı tohumlar şu anda Türkiye'nin en fazla ithal ettiği 10 üründen biri. Yakın coğrafyamızdaki Ukrayna-Rusya krizi hammaddeye erişim konusundaki belirsizlikleri tetikliyor. Bu durum karşısında yerli üretimin sürdürülebilirliğini sağlamak üzere, şartların elverişsiz olduğu dönemlerde üreticilere verilen destekler önemini daha da artırıyor" diye konuştu.

Güneydoğu’dan 9 ayda 400 milyon dolarlık ayçiçeği ihracatı 2

Güneydoğu Anadolu bölgesinin ayçiçeği ihracatı 9 ayda 400 milyon dolar
 

Kadooğlu, Güneydoğu Anadolu bölgesinin ayçiçeği ihracatında da önemli bir paya sahip olduğunu belirterek, "Güneydoğu Anadolu bölgesi olarak yılın ilk 9 ayında 400 milyon dolar bitkisel yağ ihracatına imza atarak, Türkiye'nin toplam ihracatı içindeki payımızı yüzde 36'ya taşıdık. Gelecek dönemde farklı pazarlara açılarak yeni iş fırsatlarıyla bir açılım sağlayabiliriz" ifadelerini kullandı.