2023 yılı itibarıyla tüm ilçe, belde ve köylerden çöplerin kabul edilerek geri dönüşüme gönderileceği bir merkez olacak.

Çukurca Belediye Başkanı ve Katı Atık Yönetim Birliği Başkanı Ensar Dündar, Hakkari Katı Atık Birliği Müdürü Mesrur Demir ve yüklenici firmaların yetkilileri, tesisin son durumunu incelemek üzere bir araya geldi. Dündar, gazetecilere yaptığı açıklamada, Hakkari Entegre Katı Atık Tesisi inşaatının yüzde 99'unun tamamlandığını belirtti.

"Avrupa Birliği Finansmanıyla İnşa Edilen Tesis, Çöplerin Toplanması ve Geri Dönüşüme Gönderilmesine Hizmet Edecek"

Dündar, "Hakkari, bu tesisle çöp sorunundan kurtulmuş olacak. Aralık ayından itibaren çöplerimiz tesisimize gelecek. Buradan işlendikten sonra düzenli bir şekilde depolanacak." dedi. Tesis, çöp yönetiminde modern ve sürdürülebilir bir çözüm sunarak kentin çevresel sürdürülebilirliğine önemli bir katkı sağlayacak.

Tesiste toplama, ayrıştırma, katı atık sterilizasyonu, düzenli depolama ve sızıntı suyu depolama gibi bölümler bulunuyor. Demir, "Yaklaşık 30 milyon avroluk bir bütçeye sahip. Bunun yüzde 85'i Avrupa Birliği tarafından finanse edilmekte. Tesisin işletmesi 1 Aralık 2023'ten itibaren birliğe geçecek. Bu tarihten itibaren bütün il, ilçe, belde ve köylerden çöpler tesisimizde kabul edilecektir. Bunları geri dönüşüme göndereceğiz." şeklinde konuştu. Hakkari'deki çevre dostu bu tesisi ile kent, modern atık yönetimi konusunda örnek bir model sunmayı hedefliyor.

KAYNAK AA