16 Kasım Dünya KOAH Günü'nü Harran Üniversitesi Hastanesi'nde düzenlenen etkinlikle kutlayan Dr. Öğr. Üyesi Hamdiye Turan, KOAH hastalığı hakkında bilgi vererek, tedavi ve önlemler konusunda uyarılarda bulundu.

"Harran Üniversitesi Hastanesi'nde Düzenlenen Etkinlikte, KOAH Hastalığı ve Önemi Vurgulandı"

KOAH'ın tedavi edilebilir bir hastalık olduğunu vurgulayan Turan, hastalığın dünya genelinde büyük bir sorun olduğuna işaret etti. Hava kirliliği ve sigara kullanımının KOAH riskini artırdığını belirten Turan, bu faktörlere maruziyeti azaltmanın hastalığın önlenmesinde önemli olduğunu ifade etti.

Turan, "Günümüzde tütün kullanımı yanında, iç ve dış ortamda fosil yakıt ve biyokütle dumanına maruz kalma da KOAH'ın önemli risk faktörlerinden biridir. Hava kirliliği, KOAH'ın artmasına zemin hazırlayabilir. Bu nedenle, temiz hava solumak ve sigara kullanımını bırakmak hastalığın önlenmesinde kritik öneme sahiptir." dedi.

Erken teşhisin önemine vurgu yapan Turan, hastaların düzenli olarak sağlık kontrollerini yaptırmalarını ve nefes testi gibi basit yöntemlerle KOAH'ın erken evrelerinin tespit edilmesini önerdi.

KOAH tedavisinde kullanılan inhaler ilaçların yanı sıra, sigara kullanımının bırakılması, sağlıklı beslenme, düzenli egzersiz ve aşılar gibi faktörlerin de hastalığın seyrini olumlu yönde etkilediğini belirten Turan, bu konuda farkındalık yaratmanın önemine değindi.

Hava kirliliğine karşı alınabilecek önlemlere dikkat çekildi

Son olarak, hava kirliliğine karşı alınabilecek önlemlere dikkat çeken Turan, temiz hava solumanın KOAH riskini azaltmada etkili olduğunu söyledi. "Hava kirliliğine maruz kalmamak, hem KOAH hastalığının önlenmesinde hem de tedavi sürecinde büyük önem taşır. Sağlıklı bir yaşam için temiz hava ve bilinçli bir yaşam tarzı benimsemek, KOAH ile mücadelede en etkili yol olacaktır." ifadelerini kullandı.

KAYNAK İLKHA