Güneş, İŞKUR'un iş gücü piyasasının taleplerini belirleyip istihdamı artırmayı, işsizliği azaltmayı hedeflediğini vurgulayarak, yılbaşından bu yana 1 milyon 2 bin 419 kişinin işe yerleştirildiğini ve işsizlik oranının yüzde 9,1 ile son 10 yılın en düşük seviyesine indiğini söyledi.

İŞKUR olarak genç nüfusu önemsediklerini belirten Güneş, "taşı sıksa suyunu çıkaracak" nitelikteki gençleri değerlendirmek ve iş gücü piyasasına katmak için çaba harcadıklarını ifade etti. Genç işsizlik oranını yüzde 24,9'dan yüzde 16,7'ye çektiklerini ancak daha fazla iyileşme hedeflediklerini dile getirdi.

Güneş, yeni bir projeyi başlatacaklarını açıkladı ve projenin detaylarını yakın zamanda kamuoyuyla paylaşacaklarını belirtti. "Artık gençleri beklemeyeceğiz, ayağına gideceğiz." diyen Güneş, AVM'lerden stadyumlara, konser alanlarından kent meydanlarına kadar gençlere ulaşacaklarını ve iş ve meslek danışmanları aracılığıyla onları uygun işlere yönlendireceklerini söyledi. İŞKUR'un 4 bin 500 iş ve meslek danışmanıyla iletişim kurabileceklerini ifade eden Güneş, "İŞKUR'da iş var" sloganıyla gençlere uygun işleri bulacaklarını ve nitelikleri uygun olmayanları mesleki eğitimden geçirerek istihdam edeceklerini belirtti. Güneş, "Bu konuda kendimize güveniyoruz." dedi. (İHA)