'Katliam Emrini Bizzat Atatürk Verdi!'

'Katliam Emrini Bizzat Atatürk Verdi!'

CHP milletvekili Hüseyin Aygün'ün sözleriyle başlayan Dersim katliamı tartışması medyada da sert bir polemik başlattı.

Taraf Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Ahmet Altan, CHP'yi adeta "bölen" Dersim tartışmasını köşesine taşırken, aslında bir adım da öteye taşıdı. Aygün'ün sözlerinden sonra Altan'ın bu sözleri Dersim tartışmasını yeniden alevlendirecek gibi görünüyor:

"Aygün kibar söylemiş, Atatürk sadece haberdar değildi, Dersim katliamının planlarını bizzat kendisi yaptı. Dersim'de insanlar fareler gibi mağaralarda öldürüldü, kafaları kesildi. Sivil insanların üzerine bomba yağdıran ve adı bir havaalanına verilen Sabiha Gökçen ismi bir gün bu ülkeden silinecek"

TÜRKİYE YAPMADIYSA HANGİ ÜLKE YAPTI?

Bu konuda yapılan açıklamaları okudum ama ne CHP yönetiminin, ne de CHP'li milletvekillerinin Aygün'e niye itiraz ettiğini anlayabildim. Aygün'ün yalan söylediğini mi düşünüyorlar?

1937'de gerçekleşen Dersim Katliamı'nın sorumlusu olarak devleti ve CHP'yi görmüyorlar mı? Dersim Katliamı'nı devlet yapmadı mı?

CHP yönetimi ve milletvekilleri, Dersim Katliamı'nın sorumlusunun Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nden başka biri olduğunu düşünüyorlarsa, söylesinler.

DEVLETİN TEK SAHİBİ CHP DEĞİL MİYDİ?

O katliamı devletten başka kim yaptı? O tarihte devletin tek sahibi de CHP değil miydi? Türkiye'de devletten ve devletin sahibi olan CHP'den başka bir güç mü vardı?

ONLAR KİBAR SÖYLEDİ, ALTAN İSE DOBRA DOBRA...

Yoksa Atatürk kısmına mı itiraz ediyorlar? Bence Aygün kibarca söylemiş, "Atatürk de bu olaylardan haberdardı" derken.

Ülkenin hâkim-i mutlakı olan Atatürk'ün "haberdar" olmaması zaten söz konusu değil ama Atatürk sadece "haberdar" değildi, bu katliam için bizzat emir veren, planları yapan adamdı.

DERSİM HAREKATI PLANI MÜZEDE

Trabzon'daki müzeye giderlerse Atatürk'ün üstünde çalıştığı harekât planını da orada görürüler, Atatürk harita üstünde birliklerin gideceği yerleri belirlemişti.

Bunun neresine itiraz ediyorlar? Dersim Katliamı'nın devlet, CHP ve Atatürk'ten başka "sorumlusu" olabilir mi? Yoksa buna itiraz etmiyorlar da Dersimde bir "katliam" olduğunun söylenmesine mi itiraz ediyorlar? "Dersim'de katliam olmadı" mı diyorlar?

Orada binlerce adamın öldürülmesinin adı ne CHP'lilere göre? Öldürülmediğini mi iddia ediyorlar? Girsinler internete o katliamın korkunç görüntülerini rahatça bulurlar. Zaten çok uzağa gitmeye gerek yok.

Dersim konusunu dile getiren eski CHP Milletvekili Onur Öymen'di, Kürtlere karşı sertleşme politikasını savunurken Atatürk'ün Dersim'de yaptıklarını örnek göstermişti. İsterlerse biraz daha yakına gelsinler.

"FARELER GİBİ ÖLDÜRDÜK"

Dersim Katliamı'yla ilgili sözleri için "savunma" isteyen partilerinin bugünkü başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'na doğru yaklaşsınlar. Ona İhsan Sabri Çağlayangil ile Dersim konusunda neler konuştuklarını sorsunlar. O konuşmanın kayıtlarını bulsunlar. Çağlayangil'in tarihe geçen, "İnsanları mağaralarda fareler gibi öldürdük" sözünün altını çizsinler.

Binlerce insanın "mağaralarda fareler gibi öldürülmesinin" katliamdan daha başka bir ismi varsa onu söylesinler. Askerlerin kesilmiş kafaları ellerinde tutan resimlerine baksınlar. Sonra kamuoyuna Aygün'ün sözlerine niye itiraz ettiklerini anlatsınlar. Dersim'de yaşananlar hakkında biraz bilgisi ve bir nebze vicdanı olan hiç kimse Aygün'ün sözlerine itiraz edemez.

KAFALARINI KESEREK İDAM ETTİLER!

İnsanları yakarak, bombalayarak, idam ederek, kafalarını keserek öldürdüler Dersim'de, sonra da utanmadan bunun konuşulmasını yasak ettiler. Hâlâ gerçekleri susturmaya çalışıyorlar.

Kardeş olduğumuza hiç inanmıyorum ama eğer kardeşsek de Habil'le Kabil gibi kardeşiz, kardeşlerden biri diğerini öldürdü, defalarca öldürdü. Sonra da "yoo, öldürmedik" diye gözlerinin içine baka baka alay etti, "öldürdünüz" diyeni cezalandırdı. Hâlâ da cezalandırıyor.

KILIÇDAROĞLU'NU HAYATI BOYUNCA UTANDIRACAK SÖZLER

Belki de Aygün'ü, Dersim Katliamı'nı en yakından bilen insanlardan birinin yönettiği partiden atacaklar. Dersim'de katliam olmamış mı olacak o zaman? Yoo, sadece başta Kılıçdaroğlu olmak üzer bütün CHP gerçekleri saklamış, olayları çarpıtmış, yalan söylemiş olacak.

Benim onlara söyleyecek bir sözüm yok. Ama sanırım Seyit Rıza'nın Kılıçdaroğlu'na bir sözü olacak:

"Ayıptır, zulümdür, cinayettir."

Bu söz, Aygün'den savunma isteyen Kılıçdaroğlu'na hayatı boyunca yeter.

 

haberler.com

 

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler