"KCK'nın Varoluş Nedeni..."

"KCK'nın Varoluş Nedeni..."

Emine Ayna, "12 Eylül askeri darbesinde bile bu kadar siyasi tutuklu olmadı." dedi.

Bdp Diyarbakır Milletvekili Emine Ayna, Kck operasyonları sonucu tutuklananları kastederek, "12 Eylül askeri darbesinde bile bu kadar siyasi tutuklu olmadı. Devleti küçültmek için gelen, şimdi 'devletçiyim' diyor. Keşke Kck'yi terörize etmek yerine Kck'yi muhatap alsaydı. Kck'nın varoluş nedeni nedir? PKK'nın silahı araç kullanmadan, demokrasi mücadelesi yürütmek için bir oluşuma gitmek için kurulmuştur. Bunun neresi yanlış ve teröristtir" dedi.

Şırnak'ın Cizre İlçesi'nde Bdp İlçe kongresinde konuşan Bdp Diyarbakır Milletvekili Emine Ayna, Kck operasyonu kapsamında tutuklanan 5 bin 300 kişinin isim listesinde dikkat çekici bir sürü noktanın olduğunu belirterek şöyle konuştu:

"Bizim partinin üyeleri olmamasına rağmen, 11 yaşındaki çocuklardan tutun 86 yaşındaki babalar, milletvekilleri, mitinglere ve halk toplantılarımıza gelenlerin ismi vardı. O zaman Kck halktır ve bir örgüt değildir. Devlet, AKP ve Erdoğan şapkasını alıp önüne koysun, düşünsün ve tartışsın."

'KÜRTLER, 1800- 1900'LERDEKİ KÜRTLER DEĞİL"

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Kck için, "Devlete karşı bir yapılanmadır. ve eğer bunları söylemek milliyetçilikse ve devletçilikse ben milliyetçiyim ve devletçiyim" sözlerini de eleştiren Bdp milletvekili Ayna şöyle konuştu:

"12 Eylül askeri darbesinde bile bu kadar siyasi tutuklu olmadı. Devleti küçültmek için gelen şimdi 'devletçiyim' diyor. Keşke Kck'yı terörize etmek yerine muhatap alsaydı. Kck'nin varoluş nedeni nedir? PKK'nın, silahı araç kullanmadan demokrasi mücadelesi yürütmek için bir oluşuma gitmek için kurulmuştur. Bunun neresi yanlış ve teröristtir. Nedir bu dert ve hırçınlık, bu saldırganlık? Burada gözardı ettikleri şudur. Kürtler 1800-1900'lerdeki Kürtler değildir. Biz de uyumuyoruz, bu biçimlenişin farkındayız ve biz de bu biçimlenişin içerisinde diyoruz ki 'bu sefer Lozan'daki Kürtler yok, biçimlenirken Kürtleri gözardı edemezsiniz. Buradayız. Haklarımızla, tarihimizle, kimliğimizle 20 milyonu aşkın kişi olarak bu coğrafyadayız.'"

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler