Ankara'da düzenlenen 10. Yılında Arabuluculuk Programı'nda konuşan Tunç, arabuluculuğun, tarafların kendi aralarındaki anlaşmazlıklarını, yargıya başvurmadan, tarafsız bir üçüncü kişinin yardımıyla çözmelerini sağlayan bir alternatif uyuşmazlık çözüm yöntemi olduğunu belirtti.

Tunç, 2013'ten bu yana ihtiyari arabuluculuk kapsamında 4 milyon 893 bin 765 başvuru yapıldığı bilgisini vererek, "3 milyon 163 bin 556 anlaşma sağlanmış. İhtiyari arabuluculukta anlaşma oranı yüzde 99 ama zorunlu arabuluculukta anlaşma oranı yüzde 45. Bu ortalamayı düşürüyor. 1 Eylül'den itibaren kira davalarında arabulucuya başvuru sayısı 62 bin 348. Bu başvurulardan 17 bin 201'i anlaşma ile sonuçlandı. 9 bin 661'i ise anlaşmama ile sonuçlandı. Sonuçlanma oranına baktığımız zaman 26 bini sonuçlanmış, 17 bin anlaşma sağlanmış. 17 bin anlaşma demek en az 34 bin kişi adliyelerin kapısına düşmekten kurtuldu demek." dedi.

Tunç, arabuluculuğun yaygınlaştırılması için çalışmalarını sürdürdüklerini belirterek, "Arabuluculuk, tarafların kendi aralarındaki anlaşmazlıklarını çözmelerinde çok etkili bir yöntem. Bu yöntemi yaygınlaştırmak için çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Arabuluculuk konusunda farkındalığı artırmak için eğitimler veriyoruz. Arabuluculuk merkezlerinin sayısını artırıyoruz. Arabuluculuk ücretlerini düşürüyoruz. Bu sayede arabuluculuğun daha fazla tercih edilmesini amaçlıyoruz." diye konuştu. (İLKHA)