KÖYE DÖNÜŞE ÖDENEK GELDİ

KÖYE DÖNÜŞE ÖDENEK GELDİ

Mardin Valiliğinden yapılan yazılı açıklamada, bu yıl teklif çağrısı kapsamında İçişleri Bakanlığına başvurusu yapılan projelerin değerlendirme sürecinin sonuçlandığı belirtildi.

Mardin'den 8 proje ile başvuru yapıldığına değinilen açıklamada, "Bu projelerden Nusaybin Köylere Hizmet Götürme Birliğinin '200 kişilik Kız Öğrenci Yurdu', Midyat Köylere Hizmet Götürme Birliğinin 'Midyat Gençlik Merkezi' , Derik Köylere Hizmet Götürme Birliğinin "Derik Gençlik Merkezi" projeleri kabul edildi.

3 PROJEYE HAYAT VERİLECEK

Bu 3 projenin toplam maliyeti 1 milyon 700 bin TL. 1 milyon 40 bin lira bütçeli ve 24 ay sürecek 200 kişilik kız öğrenci yurdu projesinin amacı, okullaşma oranının artırılmasıdır. Proje, tamamlandıktan sonra işletme giderleri Milli Eğitim Bakanlığı tarafından finanse edilecektir. Yurt inşası için hazine mülkiyetindeki arazi tahsis edilmiştir. 200 bin TL bütçeli ve 18 ay sürecek Midyat Gençlik Merkezi Projesinin amacı, göç eden ailelerin çocuklarına yönelik sosyal ve kültürel faaliyetleri içeren bir merkez oluşturmaktır. Faydalanıcı sayısının 320 olacağı bu merkezde; sanat, spor, müzik, bilgisayar kursları düzenlenecektir. Ayrıca 8 hafta boyunca 8 ayrı grupta 40'ar genç, çevre illerdeki sinema gösterimlerine katılacaktır. Merkezin uygulanması için kiralanacak yerin 5 yıllık kira bedeli Midyat Köylere Hizmet Götürme Birliği tarafından karşılanacaktır. 100 bin TL ile bütçesi en düşük olan ve 12 ay sürecek Derik Gençlik Merkezi Projesinin amacı ise oluşturulacak gençlik merkezi ile gençlerin sosyal ve kültürel gelişimlerine katkı sağlayarak boş vakitlerini değerlendirebilecekleri spor, İnternet, satranç salonları ve kütüphane gibi ortamlar oluşturmaktır. Kaymakamlığa ait ve şu anda atıl durumda olan 2 katlı binanın tadilat ve tefriş işleri tamamlandıktan sonra Derik Gençlik Merkezi haline getirilecektir. " denildi

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler