Manavgat ilçesinde 28 Temmuz 2021'de başlayan ve 60 bin hektarlık bir alanı etkileyen yangın, Akseki, Gündoğmuş, İbradı, Alanya ilçelerine de sıçramıştı.

Yangınla mücadele eden orman ekipleri, sonbahar dönemlerinde küle dönen alanları "Yeşil Vatan"a dönüştürmek için 5,5 milyon fidanı toprakla buluşturdu. Antalya Orman Bölge Müdürü Vedat Dikici, bölgenin yaklaşık 1 milyon 178 bin hektarlık alana sahip olduğunu belirterek, 2021'deki yangının bölgede kaydedilen en büyük yangın olduğunu ifade etti.

Yangın Sonrası Yeniden Yeşillendirme Çalışmalarına Devam Ediyor

Dikici, "Yangın sonrasında zarar gören 60 bin hektarlık alanda 5,5 milyon fidan diktik. Yanan köylerin etrafını keçiboynuzu, badem ve defne gibi türlerle ağaçlandırarak, orman yangınlarına karşı tedbir aldık" dedi. Ayrıca, sarp ve kayalık alanlara 85 bin ton tohum atıldığını ve geçen kışın yağışlı geçmesinin fidanların hızla büyümesine katkı sağladığını vurguladı.

Antalya Orman Bölge Müdürlüğü, bölgedeki bakım ve rehabilitasyon çalışmalarıyla daha güzel bir ormanın oluştuğunu ve 5,5 milyon fidanın tamamını köylülerle birlikte dikildiğini belirtti. Dikici, "Yeşil vatan için çalışmalarımızı sürdürerek, ormanlarımızı koruyacak ve gelecek nesillere temiz hava ve su sağlayacağız" şeklinde konuştu.

KAYNAK AA