Kur'an'ı Güzel Okuma Finali

Kur'an'ı Güzel Okuma Finali

Kur'an Nesli Platformu tarafından düzenlenen umre ödüllü "Kur'an'ı Güzel Okuma Yarışması" finali Batman'da yapıldı.

Kur'an Nesli Platformu'nun "Kur'an-ı Kerim'i Güzel Okuma" Türkiye finali Batman Sena Düğün Salonu'nda yapıldı. Yarışma Kur'an Nesli Platformu'nun ülke genelinde finallere katılmaya hak kazanan 16 merkezin temsilcisi olan Kur'an bülbülleri arasında geçti. Saat 10.40'da başlayan programa bölge âlimleri, Kur'an Nesli Platformu'na üye dernek gönüllüleri ve Kur'an âşıklarının yoğun ilgi gösterdi.

Yarışma Batman'dan İhsan Aydın, Bingöl'den Muhammed Emin Basatuğrul, Bitlis'ten Mücahit Dulceylan, Bursa'dan Davut Aslan, Diyarbakır'dan Muhammed Sıddık Daşçi, Gaziantep'ten Muhammed Abdullahhadioğlu, Konya'dan Rıfat Yılmaz, Malatya'dan Ömer Açan, Mardin'den Mesut Kurt, Mersin'den Cihan Baran, Tarsus'tan Harun Aslan, Muş'tan Muharrem Aslan, Şırnak'tan Orhan Kalkan, Elazığ'dan Salahattin Aydemir, Şanlıurfa'dan Ferit Öztürk ve İstanbul'dan İlyas Yeşilmen arasında geçti.

Yarışmanın Jüriliğine ise bölgemizin değerli âlimlerinden araştırmacı yazar Molla Muhammed Şenlik, Bursa'da ikamet eden Molla Muhammed Bilgin, Molla Ramazan Biçen, Molla Osman Teyfur ve Diyarbakır'dan Kur'an Hafızı Molla Faik Akın yaptı.

Final yarışması Ramazan Biçen Hoca'nın Kur'an tilavetiyle başladı. Daha sonra çekilen kurada yarışmacıların okuyacakları yer ve okuma sırası belirlendi. Yarışmaya öğle namazı arası verilmesinden sonra devam edildi.

Okumaya ilk olarak Gaziantep'ten Muhammed Abdullahhadioğlu, Nur Suresi: 37-43. ayetlerini okudu. İkinci olarak D. Bakır'dan Muhammed Sıddık Daşçi, Nur Suresi:44-55 ayetlerini okudu. Daha sonra sırasıyla Konya'dan Rıfat Yılmaz; İsra Suresi:8-17, Tarsus'tan Harun Aslan Neml Suresi 23-35, Bursa'dan Davut Aslan; Hud Suresi: 45-57, Elazığ'dan Salahattin Aydemir Neml Suresi:45-55, Bingöl'den Muhammed Emin Basatuğrul Şura Suresi:20-29, Şırnak'tan Orhan Kalkan; Enbiya Suresi:11-24, Şanlıurfa'dan Ferit Öztürk, Furkan Suresi:3-11, İstanbul'dan İlyas Yeşilmen, İsra Suresi:76-86, Bitlis'ten Mücahit Dulceylan; İsra Suresi:39-49, Batman'dan İhsan Aydın; Muminun Suresi:90-104, Muş'tan Muharrem Aslan; Mu'minun Suresi: 28-42, Mardin'den Mesut Kurt; Şuara Suresi:184-206, Mersin'den Cihan Baran; Enbiya Suresi: 91-101 ve Malatya'dan Ömer Açan; Hac: 16-21 ayetleri okudular.
..
Kuran'ı Anlamak, Yaşamak İçin Yarış Halinde Olmalıyız
Yarışmanın birincisini açıklamak ve kapanış konuşmasını yapmak üzere Platform Başkanı M. Ali Altun kürsüye çıktı. Platformun amacını ve hizmetlerini anlatan Altun, Platformun 12 dernek ve yüzlerce üye STK'dan oluştuğunu söyledi. Altun, platformun amacını; Casiye Suresi: 20. Ayeti düstur edinerek toplumun Kur'an nuru ile nurlanmasını sağlama ve Kur'an ile hidayet bulmaya yönelik çalışma yapmak amacında olduklarını ve Kur'an'ın evrensel mesajını yaygınlaştırmak olarak açıkladı.

Altun, bu yarışmadan amacın sadece Kur'an-ı Kerim'i güzel okumak olmadığını belirterek, "Onu güzelce anlamak, yaşamak ve başkalarına aktarmak içinde yarış halinde olmalıyız" ifadelerini kullandı. Yarışmaların esasının bazılarının kazanıp bazılarının kazanmaması üzerine kurulu olduğu dile getiren Altun, "Ancak bu yarışmada kaybeden yoktur. Tüm yarışmacılar gibi Kuran ve Ümmet kazanmıştır" dedi

Yarışmanın Birincisi İstanbul'dan
Altun, İstanbul'dan İlyas Yeşilmen'in 97,8 puanla ve kurayla birinci olduğunu, aynı puanla ve kurayla Gaziantep'ten Muhammed Abdullahhadioğlu'nun 97,8 puan ikinci, Şırnak'tan Orhan Kalkan 97,6 puan üçüncü olduğunu açıkladı...

Diyarbakır'dan Muhammed Sıddık Daşçi'nin 94,8 puan ile dördüncü olduğunu ifade eden Altın, Batman'dan İhsan Aydın'nın ise 93,8 puanla beşinciliğe seçildiğini söyledi.

İlk üçe girenler umre ziyareti ile ödüllendirecekler. Final, birinci olan İstanbul'dan İlyas Yeşilmen'in tekrar Kur'an okumasıyla saat: 14.30'da sona erdi...

17835.jpg

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler