Malatya İl Jandarma Komutanlığı ve Akçadağ Cumhuriyet Başsavcılığı koordinesiyle yürütülen soruşturma kapsamında, depremzedeleri dolandırmak için sosyal medya üzerinden sahte hesap açan şüphelilerin yakalanmasına yönelik çalışma başlatıldı. Çalışma kapsamında, şüphelilerin Malatya, Ankara ve Kilis'te ikamet ettikleri tespit edildi.

Eş zamanlı düzenlenen operasyonda, Malatya'da 1, Ankara'da 1 ve Kilis'te 1 olmak üzere toplam 3 adrese baskın yapıldı. Operasyonda 2 şüpheli yakalanarak gözaltına alındı. Adreslerde yapılan aramalarda ise 1 adet masaüstü bilgisayar, 1 adet dizüstü bilgisayar, 2 adet cep telefonu, 2 adet sim kart, 1 adet flash bellek, 1 adet powerbank ve 10 adet banka/kredi kartı ele geçirildi.

Gözaltına alınan şüphelilerin, sosyal medya üzerinden sahte hesap açarak depremzedelerden yardım talep ettikleri ve bu yolla dolandırıcılık yaptıkları tespit edildi. Şüpheliler, emniyetteki işlemlerinin ardından adli makamlara sevk edildi. Adliyeye sevk edilen şüphelilerden 1'i tutuklanırken, diğeri ise adli kontrol şartı ile serbest bırakıldı.(İLKHA)