Dargeçit ilçesinde çiftçilikle uğraşan 54 yaşındaki Nezir Oral ile Artuklu ilçesinde yaşayan 74 yaşındaki Fikriye Karagöz, farklı zamanlarda Mardin Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne artan göğüs ağrısı şikayetiyle başvurdu.
Gerekli anjiyografi ve tetkiklerin ardından Kalp ve Damar Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Mehmet Zülkif Karahan ve ekibi tarafından, hastalara "stabil angina/kararlı angina" tanısı konularak ameliyat kararı alındı.
Hastalar, "koordinatör hastane" İstanbul Dr. Siyami Ersek Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi Eğitim Araştırma Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Cevdet Uğur Koçoğulları'nın liderliğindeki 7 kişilik uzman ekip ile Mardin Eğitim ve Araştırma Hastanesi doktorlarının destekleriyle başarılı bir şekilde açık kalp ameliyatı geçirdi.
Operasyonun başarısının ardından sağlıklarına kavuşan 2 hasta, normal servise alındı.

 - "Mardin'de Tarihi Bir An: İlk Baypas Ameliyatı Başarıyla Gerçekleştirildi"

İl Sağlık Müdürü Uzman Dr. Saffet Yavuz, hastaların başarılı bir ameliyat geçirdiğini belirtti.
Yavuz, Mardin'de ilk defa baypas ameliyatının gerçekleştirildiğini vurgulayarak, "Bundan sonra İstanbul Dr. Siyami Ersek Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi Eğitim Araştırma Hastanesi'ndeki hocalarımızla işbirliği yaparak bu ameliyatları sürdüreceğiz. Bu önemli operasyonun gerçekleştirilmesinde emeği geçen Sayın Bakan'a, Bakanlık merkez teşkilatına ve ameliyatı gerçekleştiren hekim arkadaşlarımıza teşekkür ediyorum." şeklinde konuştu.
Yavuz, vatandaşlara kalp sağlığını koruma çağrısı yaparak özellikle tütün ve tütün ürünlerinden uzak durmalarını ve obeziteyi engellemek için düzenli fiziksel aktivite yapmalarını önerdi.
Dr. Siyami Ersek Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi Eğitim Araştırma Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Cevdet Uğur Koçoğulları, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın talimatları doğrultusunda yaklaşık bir ay önce başladıkları hazırlıkların tamamlanarak Mardin'de tarihi bir açık kalp ameliyatını gerçekleştirdiklerini ifade etti. (AA)

whatsapp-image-2023-08-10-at-144121-1691671519