Musa Kavak adlı giyim sektöründe çalışan bir esnaf, konuyla ilgili şunları söyledi: "25 yıldır giyim sektöründe faaliyet gösteriyorum. Bu hafta sonu turist yoğunluğu yaşıyoruz. Mardin, kültür turizmi açısından oldukça hareketli bir şehir. Bu durum esnafımıza olumlu bir şekilde yansıyor. Turistler geldiğinde Mardin'de hemen herkes bu yoğunluktan payını alıyor. Ekonomik olarak bize olumlu bir etki yapıyor."

Kavak, turistlerin özellikle Mardin'e özgü kıyafetlere ve şallara ilgi gösterdiğini belirterek, "Yöresel kıyafetlere olan ilgi oldukça fazla. Turistler, Mardin'e geldiklerinde şal bağladığımızda kendilerini daha çok Mardinli hissediyorlar" diye ekledi.

Diyarbakır'dan gelen Dilara Toprak ise şunları ifade etti: "Arkadaşlarımın tavsiyesi üzerine gezmeye geldim. Mardin, gerçekten güzel ve tarihi bir atmosfere sahip. Sizi bir başka dünyaya taşıyor. Burada birçok güzel yer gezdim. Sabun, badem şekeri ve çörek alarak hatıra olarak yanımda götürdüm. Bu şehri herkese tavsiye ediyorum, görülmeye değer."

KAYNAK İHA