Mardin'in kültürel zenginliğini yansıtan katori (nahit) taşı, usta ellerde motifler işlenerek sanat eserine dönüşüyor. Midyat ilçesinden çıkarılan ve "beyaz elmas" olarak da bilinen bu taş, bölgenin vazgeçilmez mimari malzemesi olarak kullanılıyor.

44 yaşındaki Abdürrezzak Aydın, babasından kalan mesleği 26 yıldır sürdürerek bu taşa motifler işliyor. Aydın, mesleğin tozlu ve ağır bir iş olduğunu belirterek, "Motifleri işlemek emek istiyor. Yer sıkıntısı çekiyoruz. Alanımız dar olduğu için rahat çalışamıyoruz. Ama işimiz çok zevkli" dedi.

AW077005_03

Mardin taşının sağlık açısından en iyi taş olduğunu iddia eden Aydın, "Kışın evleri sıcak tutar. Yazın evleri serin tutar. Su emdiği zaman taşın rengi değişiyor ama özelliğini kaybetmiyor" diye konuştu.

Aydın, çırak bulmakta zorlandıklarını belirterek, "Gençler artık zanaata ilgi göstermiyor. Son ustalar olarak biz kaldık. Mesleğin devam etmesi için devletin el atmasını talep ediyorum. Yoksa mesleğimiz yok olmaya yüz tutmuş meslekler arasına girecek" ifadelerini kullandı. (İHA)

AW077005_02

AW077005_05

AW077005_06