Mazlumder: Devlet Özür Dilemeli

Mazlumder: Devlet Özür Dilemeli

Mazlumder Kayseri Şubesi Başkanvekili Ahmet Taş, devletin bugüne kadar mazlumlara yönelik yapılan zulümlerden dolayı özür dilemesi gerektiğini söyledi.

Türkiye'de cumhuriyet idaresinin kurulmasından bu yana 84 yıl geçtiğini anlatan Ahmet Taş, bu süre zarfında gerek yeni rejimi oturtmak, gerekse topluma yeni bir şekil verip rejimi kuranların hayallerindeki toplumu inşa etmek için, çoğu zaman kendini kanun ve devlet yerine koyan idareciler ve onların emir kulları tarafından Türkiye halkına akla gelmedik zulüm, eziyet, işkence ve soykırımlar yapıldığını belirtti. Taş, Terakkiperver Cumhuriyet Fırkası mensupları, Şeyh Said ve 46 arkadaşı ile taraftarlarına yapılanlar, 1930 da ki Serbest Cumhuriyet Fırkası mensupları ile Menemen olayını çıkararak Batı Anadolu insanına yapılanlar, katliamlar, sürgünler ve asimilasyonları hatırlattı. 1960 darbesinden sonra Adnan Menderes ve Demokrat Partililere yapılanlar, 12 Mart döneminde Deniz Gezmiş ve arkadaşlarına yapılanlar, 1980 ihtilalinde ülkücüler, solcular ve Diyarbakır cezaevinde yapılan insanlık dışı işkence ile katliamlar, 1997'deki 28 Şubat döneminde Müslümanlar, başörtülüler, Refah Partililere yapılanlar, Zilan Deresi katliamı ve Mustafa Muğlalı'nın Vanlı köylülere uyguladığı katliam ile İstiklal Mahkemeleri'nde önce asıp sonra yargılaması yapılarak katledilen masum Anadolu insanları olduğunu ifade etti.

Taş, açıklamasını şöyle devam ettirdi: "İskilipli Atıf Hoca, Mehmet Akif Ersoy, Bediüzzaman Said Nursi, olmadık hakaretlerle yurt dışına sürülen Osmanlı hanedanı mensupları, Osmanlı'nın dışarıya sürgün edilen son dönem alim, bürokrat ve toplum önderlerine yapılanlar, unutulmaması gereken zulüm ve haksızlıklardır. Bu güne kadar rejimi korumak için devlet adına yapılan bu haksızlık ve zulümleri sorgulamak bir türlü mümkün olmadı. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın 1937 ve 1938'de Dersim'de (Tunceli) devlet eliyle ve CHP iktidarı tarafından yapılan katliam, sürgün ve haksızlıklar için devlet adına özür dilemesini takdirle karşılıyor ve tebrik ediyoruz."

Taş, Mazlumder olarak, Türkiye Cumhuriyeti Devleti'ni, kurulduğu tarihten bu güne kadar geçen 84 yıl boyunca kendi halkına karşı yaptığı, tüm haksızlıklar ve zulümler için tüm mazlumlardan özür dilemesini, itibarlarını iade etmesini ve sebep olduğu zararlarını tazmin etmesini talep ettiklerini sözlerine ekledi.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler