Hazine ve Maliye Bakanlığı'nın bütçesi, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda onaylandı.

Bakan Şimşek, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda, bakanlığı ve bağlı kuruluşlarının bütçe görüşmeleri kapsamında bilgilendirme konuşması yaptı.

Bakan Şimşek, konuşmanın ardından milletvekillerinin sorularını yanıtladı.

Gazetecilerin gündeme dair sorularını yanıtlayan Şimşek, toplumun refahını kalıcı şekilde yükseltmek amacıyla dezenflasyon programının kararlılıkla uygulanacağını, üretim, rekabet ve verimliliği artırıcı yapısal reformların hayata geçirileceğini vurguladı.

Muhaliflerin sıkça gündeme getirdiği "Özel İletişim Vergisi" veya "deprem vergisi" olarak bilinen verginin nereye harcandığı sorusu da tekrar gündeme geldi.

"Vergiler nereye harcandıysa, deprem vergileri de oraya harcandı"

Şimşek, 10 yıl önce kendisine yöneltilen deprem vergileri sorusuna ilişkin verdiği yanıtın, konunun cımbızla çekilerek öne çıkarıldığını ifade ederek şu şekilde konuştu:

O zaman, 'Deprem vergisi diye bir vergi yok. Çünkü bütün vergiler bir havuza toplanıyor, o havuzdan çiftçiye, eğitime, sağlığa, duble yollara ayrılıyor.' diye sıraladım. Tüm kamu harcamalarını sıraladım. 'Eğer deprem fonu kurulsaydı, o zaman ayrı bir hesapta izlenirdi. Deprem nedeniyle getirilmiş vergiler var ama o vergiler genel bütçe havuzuna girdiği için harcamalar nereye yapıldıysa bütün harcamalar oraya yapıldı.' dedim. Ona rağmen akılda deprem vergileri şuraya harcandı, buraya harcandı... Vergiler nereye harcanıyorsa, o vergiler de oraya harcandı.

Deprem Vergisi

Özel İletişim Vergisi veya deprem vergisi, 1999 yılında Gölcük depreminin ardından ortaya çıkan ve başlangıçta geçici bir önlem olarak getirilen bir vergidir. Bu vergi, depreme bağlı hasarın önlenmesini amaçlamaktadır.