MİT'in Kara Kutusu Öldürüldü Mü?

MİT'in Kara Kutusu Öldürüldü Mü?

Oda TV davasının tutuklu sanıklarından eski MİT'çi Kaşif Kozinoğlu'nun Cezaevi'nde şüpheli ölümü kafaları karıştırdı.

Ergenekon bağlantılı Oda TV davasının tutuklu sanıklarından eski MİT'çi Kaşif Kozinoğlu'nun Silivri Cezaevi'nde şüpheli ölümü, kafaları karıştırdı. Kozinoğlu'nun spor yaptıktan sonra fenalaşarak hayatını kaybettiği ileri sürülüyor..

Kozinoğlu, Oda TV'ye 'gizli belge sızdırmakla' suçlanıyordu.

Oda TV soruşturmasında gözaltına alınan sürpriz isimlerden biri de MİT ve Özel Kuvvetler Komutanlığı'nın kara kutusu olarak tanınan Kaşif Kozinoğlu'ydu. İddiaya göre, Oda TV'ye devlete ait gizli belgeleri sızdırıyordu. 10 Mart 2011'de çıkarıldığı mahkemece 'terör örgütü üyesi olmak' ve 'devletin güvenliğine ilişkin gizli belgeleri temin etmek ve açıklamak' suçlarından tutuklanmıştı. Önceki gece geç saatlerde, Kozinoğlu'nun tutuklu bulunduğu Silivri Cezaevi'nde spor yaptıktan sonra fenalaştığı haberleri geldi. İlerleyen saatlerde ise kalp krizi ve yüksek tansiyon sebebiyle kaldırıldığı Silivri Devlet Hastanesi'nde hayatını kaybettiği duyuruldu. Savcılık sorgusunda, sadece kulağında bir rahatsızlık olduğunu söyleyen Kozinoğlu'nun şüpheli ölümü kafaları karıştırırken, Adalet Bakanlığı da dün yazılı bir açıklama yaptı: "Ceset üzerinde Elle yapılan yoklamada herhangi bir kırık, darp veya cebir izine rastlanmadı."

Kaşif Kozinoğlu'nun hastaneye getirildiğinde hayati belirtisi olmadığı söyleniyor. Hastane morguna alınan Kozinoğlu'nun cesedi dün sabah saatlerinde otopsi için Yenibosna'daki Adli Tıp Kurumu'na getirildi. Kozinoğlu'nun cesedi öğleden sonra ise GATA'ya götürüldü. Hastanede cezaevi müdürleri ve polislerin konuyla ilgili inceleme yaptığı öğrenildi. Kaşif Kozinoğlu, savcılık sorgusunda, sadece kulağında bir rahatsızlık bulunduğunu anlatmıştı. Kozinoğlu, Atilla Uğur ve Hasan Ataman Yıldırım ile birlikte aynı koğuşta kalıyordu. Kozinoğlu'nun ölüm haberini kamuoyuna ilk duyuran, kendisiyle aynı koğuşta yatan Ergenekon davası tutuklu sanığı emekli Albay Atilla Uğur'un oğlu Oğuzhan Uğur oldu. Uğur, ölüm haberini Twitter hesabından paylaştı.
Adalet Bakanlığı da konuyla ilgili yazılı açıklama yaptı. Kaşif Kozinoğlu'nun hayatını kaybetmesiyle ilgili Silivri Cumhuriyet Başsavcılığı'nın Ölüm Muayene ve Otopsi Tutanağı'nda, "Doktor tarafından ceset üzerinde Elle yapılan yoklamada herhangi bir kırık, darp veya cebir izine rastlanmadığı belirlenmiştir.'' ifadelerine yer verildi. Bulunduğu odanın acil butonuna basılması üzerine derhal görevli personel tarafından saat 18.16'da odasına girildiği ve Kaşif Kozinoğlu'nun odada yatar vaziyette olduğu ve fenalaştığının görüldüğü aktarıldı.
Açıklamada, şu ifadeler kullanıldı: "Oda arkadaşının beyanına göre; Kozinoğlu'nun uzun süreli ve ağır spor yaptıktan sonra duş alıp odasına geldiğinde yatağında fenalaştığı ve tansiyonunun yükselmesi nedeniyle kendisine dilaltı hapı verildiği ve bu sebeple acil butonuna basarak görevlileri durumdan haberdar ettikleri anlaşılmıştır. Kozinoğlu, saat 18.18'de odasından sedyeyle alınmış ve aynı anda 112 Acil Servis'e bilgi verilerek ambulans gönderilmesi istenmiştir. Kaşif Kozinoğlu, saat 18.24'te mahkum kabul birimindeki revire getirilmiş, bu esnada kişinin bilincinin açık olduğu ve rahat nefes alıp verebildiği gözlenmiştir. 18.37'de ambulansın gelmesi üzerine bu araçtaki sağlık personelince mahallinde vakit geçirilmeksizin kendisine müdahale edilmiş, 18.47'de ise ambulansa konularak Silivri Devlet Hastanesi'ne sevk edilmiştir. Ambulans saat 19.15'te hastaneye giriş yapmış, acil doktoru ve dahiliye uzmanının tüm müdahalelerine rağmen Kozinoğlu saat 19.30'da yaşamını yitirmiştir.''


MİT'in 'kara kutusu'ydu


MİT Dış Operasyonlar Daire Başkan Yardımcılığı görevi de yapan Kozinoğlu Özel Kuvvetler Komutanlığı'ndan ayrılarak 1990'lı yıllarda MİT'e geçti. Türkiye, Kozinoğlu adını ilk olarak 6 yıl önce MİT- Mafya-Yargıtay skandalıyla duydu. Kozinoğlu, karmaşık ilişkiler ağının tam ortasında duruyordu. Alaattin Çakıcı'nın davası için dönemin Yargıtay Başkanı Eraslan Özkaya ile görüştüğü ortaya çıktı. İkili arasındaki konuşmalar yasal dinlemeye takılmıştı. Kozinoğlu inkar etti. Ancak mahkeme, Çakıcı'nın ceza almaması için Yargıtay'daki dosyasını takip ettiği ortaya çıkan Kozinoğlu'nu 5 ay hapse mahkum etti. Hakkında ilk dava açılan üst düzey MİT görevlisi olan Kozinoğlu'nun yolu Ergenekon'la ilk kez kesişmiyor. Özel Kuvvetler'in bir kolu olan Muharebe Arama Kurtarma Birliği MAK'ın da kuruculuğunu yapan Kozinoğlu görevini, Ergenekon operasyonunda tutuklanan Levent Göktaş'a bırakmıştı.
Kaşif Kozinoğlu'nun ismi son olarak Ergenekon soruşturması kapsamında Oda TV'ye yapılan operasyonlar sonrasında gündeme geldi. Oda TV'ye gizli belge sızdırmakla suçlanıyordu. Mahkemede tutuklandı. Oda TV baskınında ele geçirilen 'KOZİNOĞLU 3' adlı klasördeki dokümanların çoğu 'gizli' ve 'hizmete özel' ibaresi taşıyor. Oda TV'nin adını bile duymadığını ileri sürdü. 'Koz.doc' isimli word dokümanındaki, "Rusya ve Özbekistan'daki cemaat operasyonları hakkında Kozinoğlu'ndan gelen belgeleri mutlaka gündeme taşıyalım. Kozinoğlu'ndan gelen diğer belgeleri de değerlendirelim." notları yer almıştı. Kozinoğlu, sorgusunda bu notları açıklayamamış, "Ben belge vermedim." demekle yetinmişti.


Oda TV'ye 'Gizli' belge sızdırmakla suçlanıyordu..
Ergenekon terör örgütünün medya yapılanması olarak anılan Oda TV'ye yönelik operasyonda çok sayıda gizli içerikli belge ele geçirilmişti. Söz konusu belgelerden bazılarının Kaşif Kozinoğlu tarafından, Oda TV'nin yöneticisi Soner Yalçın'a sızdırıldığı aktarılıyordu.

kAYNAK:Haberler.com

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler