Malatya Ticaret ve Sanayi Odası'nda düzenlenen "Deprem Sonrası Mikro, Küçük ve Orta Ölçekli İşletmelerin Canlanması Destek Programı" bilgilendirme toplantısında konuşan MTSO Başkanı Sadıkoğlu, 6 Şubat depreminin Malatya'da yol açtığı hasarları rakamlarla anlattı.

Sadıkoğlu, depremin üzerinden 9 ay geçtiğini ve Malatya'da 35,680 binanın ağır hasar aldığını belirtti. Ayrıca 27,500 iş yerinin de ağır hasarlı olduğunu ve kullanılamaz hale geldiğini ifade etti. Malatya'nın çarşı alanlarını kaybettiğini belirten Sadıkoğlu, depremin özellikle küçük ve orta ölçekli işletmelere zarar verdiğini vurguladı. Sadıkoğlu, Malatya Ticaret ve Sanayi Odası üyelerinin %80'inin depremden olumsuz etkilendiğini sözlerine ekledi.

KOSGEB deprem kredilerinin önemli bir destek olduğunu kabul eden Sadıkoğlu, daha kapsamlı desteklere ihtiyaç olduğunu dile getirdi. Sadıkoğlu, ayrıca beyan edilen çalışan sayısının esneklik gösterilmesi gerektiğini ve 2022 yılı net satış gelirinin 75 bin TL şartının düşürülmesi gerektiğini belirtti. Kredilerin bankalardaki prosedürlerle zorlaştırıldığına dikkat çeken Sadıkoğlu, bankaların bu dönemde daha esnek davranmalarını istedi.

Toplantıya katılan KOSGEB Başkanı Ahmet Serdar İbrahimcioğlu, destek programına yapılan başvuruların 4 günde 12,500'e ulaştığını söyledi ve KOBİ'leri daha fazla başvuru yapmaya çağırdı. İbrahimcioğlu, bu desteklerin işletmeleri zenginleştirmeyeceğini, ancak ekonomiyi canlandırmaya yardımcı olacağını vurguladı.

Toplantıda Deprem Sonrası Mikro, Küçük ve Orta Ölçekli İşletmelerin Canlanması Destek Programı hakkında bilgilendirme sunumu yapıldı ve toplantı soru-cevap bölümü ile sona erdi.  (İLKHA)