Muş Şeker Üretim Sanayi AŞ'de, pancarlar temizleme, soyma, kesme, rendeleme, haşlama ve pres gibi bir dizi işlemden geçirilerek şeker üretimine dönüştürülüyor.

Anadolu Haber Ajansı'nın servis ettiği habere göre, Muş Şeker Üretim Sanayi AŞ Genel Müdürü Turgut Kızılkaya, bu yıl ekonomiye 2,5 milyar lira katkı sağlamayı hedeflediklerini belirtiyor.

Geçen yıla göre daha geniş bir alana ekim yapıldığını ifade eden Kızılkaya, şu anda fabrikalarında rekor bir yıl geçirdiklerini ve hedeflerine doğru ilerlediklerini söylüyor.

"Çiftçilerin Emekleriyle Şeker Üretimi: Muş ve Bitlis'te Büyük Katkı"

Bitlis'te de Tarım ve Orman Bakanlığı destekleriyle şeker pancarı ekimi yaygınlaştırılarak hasat süreci devam ediyor. Bitlis Tarım ve Orman İl Müdürü Ramazan Çolak, şeker pancarının bu yıl birim alandaki veriminin geçmiş yıllara göre arttığını ve 57 bin dekardan 350 bin tonun üzerinde ürün beklediklerini açıklıyor.

Çiftçilerin emeklerine verilen desteklerle birlikte, Muş ve Bitlis, şeker pancarı üretiminde Türkiye'nin önemli bölgelerinden biri haline gelmiş durumda. Bu süreçte artan üretim miktarının, ekonomiye sağladığı katkının yanı sıra, bölge çiftçilerine de olumlu yansımaları olduğu belirtiliyor.