Ceylanların doğaya bırakıldığı törende konuşan DKMP Genel Müdürü Kadir Çokçetin, Türkiye'nin biyoçeşitliliği açısından zengin bir ülke olduğunu belirterek, bu zenginliği gelecek nesillere aktarmak için çalıştıklarını söyledi.

Şanlıurfa'da 20 ceylan doğaya bırakıldı 1

Bu kapsamda, milli park, tabiat parkı, tabiat koruma alanı, yaban hayatı geliştirme sahası ve sulak alan statüsünde korunan alanlar ilan ettiklerini ifade eden Çokçetin, şunları söyledi:

Şanlıurfa'da 20 ceylan doğaya bırakıldı 2

"Yaban hayatını koruma çalışmalarımız kapsamında envanter çalışmaları ile fotokapan ve GPS vericili izleme çalışmaları yürütüyoruz. Ayrıca 11 yaban hayatı rehabilitasyon merkezimizde yaralı hayvanları tedavi ediyoruz. 24 üretim merkezimizde ise yaban hayvanlarını çoğaltıp doğal ortamlarına salıyor ve popülasyonlarını destekliyoruz.

Şanlıurfa'da 20 ceylan doğaya bırakıldı 3

Bugün burada, Kızılkuyu Yaban Hayatı Geliştirme Sahası'nda erişkinliğe ulaşmış 20 Urfa ceylanı'nı doğal yaşam alanlarına kavuşturuyoruz. Kızılkuyu Yaban Hayatı Geliştirme Sahası, 15 bin 337 hektarlık büyüklüğü ile Türkiye'nin en büyük yaban hayatı geliştirme sahalarından biri. 2022 yılında yapılan envanter çalışmaları ile burada 393 serbest yaşayan Urfa ceylanı olduğunu tespit ettik.

Şanlıurfa'da 20 ceylan doğaya bırakıldı 4

Türkülere bile ilham kaynağı olmuş bu özel türün tekrar uygun bozkır alanlarında sayılarının arttırılması için 75. Yıl Ceylan Üretme İstasyonunu faaliyete geçirdik. İstasyonda bu yıl 132 yavru ceylan dünyaya geldi. 2020 ve 2021 yıllarında çoğaltılan ceylanlardan 70'ini Şırnak Cudi Dağı'na, 50'sini Kızılkuyu Yaban Hayatı Geliştirme Sahası'na saldık.

Salımı yapılan alanlarda yaptığımız izleme çalışmalarıyla ceylanların sahada tutunduğunu gözlemledik. Nesli tehlike altında olan ceylanlarımıza adeta anne şefkati ile bakıyor, 7/24 izliyoruz. Ceylanların vatandaşlarca bilinirliliğini artırmak, çocuklarımıza doğa koruma bilincini aşılamak amacıyla 2022 yılında ziyaretçi merkezimizi hizmete aldık. Vatandaşlarımızca çok rağbet gören bu merkezde tanıtım faaliyetlerimizi yürütüyoruz."

Ceylanların doğaya bırakılması törenine Şanlıurfa Valisi Hasan Işıldak, DKMP 3. Bölge Müdürü Hacı Ahmet Çiçek, AK Parti Şanlıurfa Milletvekili Ahmet Ağırakça, İl Jandarma Komutanı Tuğgeneral Halil Uysal, İl Emniyet Müdürü Selçuk Doğuş, Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü yetkilileri ve vatandaşlar katıldı.

Ceylanlar, törenin ardından kafeslerinden çıkarılarak doğaya salındı. Ceylanlar, kısa süre içinde bozkırda kayboldu. (AA)