Görenler şaşkınlığını gizleyemiyor... Binlerce arıyı koruyucu kullanmadan vücudunda taşıyor

Batman’da yıllardır arıcılık yapan Mehmet Hadi Yıldırım, kovandan çıkan binlerce arıyı koruyucu kullanmadan elleri ve vücuduyla taşıyarak kovanlarına geri götürüyor. Batman’ın Sason ilçesi İncesu köyünde yaşayan ve geçimini arıcılık yaparak sağlayan Mehmet Hadi Yıldırım, koruyucu kıyafetleri olmadan yarı çıplak halde arı kovanlarının arasında korkusuzca dolaşıyor, kovandan ayrılan arıları elleriyle ve vücudunun çeşitli yerlerinde oturmalarını sağlayarak kovanlarına geri taşıyor.

Binlerce arıyı çıplak vücudunda taşıyan arıcıyı görenler şaşkınlığını gizleyemiyor.

Meşhur arıcı Yıldırım’ın arıları Bismil’deki selde telef oldu

Yıldırım’ın arılarının büyük bir çoğunluğu Bismil İlçesi Karaköprü mevkiinde yaşanan selde telef oldu. Yıldırm’a ait yaklaşık 2 bin arı kovanı selde zarar gördü.

Bismil ilçesinde etkili olan sağanak yağış, sel ve heyelana neden oldu. Sel nedeniyle tarım arazileri, ev ve iş yerleri sular altında kaldı. Ayrıca, 2 bin arı kovanı zarar gördü, 200 hindi ve bir büyükbaş hayvan telef oldu.

Pazar günü öğle saatlerinden gece yarısına kadar etkili olan sağanak yağış, Bismil ilçesinde sel ve heyelana neden oldu. Yağış nedeniyle ilçenin bazı mahallelerinde tarım arazileri, ev ve iş yerleri sular altında kaldı.

İlçede tarım ve hayvancılıkta da önemli zararlar meydana geldi. Sel nedeniyle 5 üreticiye ait yaklaşık 2 bin arı kovanı zarar gördü. Ayrıca, bir yetiştiriciye ait 200 hindi ve bir büyükbaş hayvan telef oldu.

Arıcılık yapan Mehmet Hadi Yıldırım'ın Esentepe Mahallesi Karaköprü mevkisinden geçen Pamukçay'ın kenarındaki arı kovanları da selden zarar gördü. Yıldırım, 20 yıldır arıcılık yaptığını ve arılarını kış bakımı için bölgeye getirdiğini söyledi.

Yıldırım, "Arkadaşlar bizi aradı, 'Sel geldi' dedi. Geldik baktık kovanlar su dolmuştu. Birkaçını çıkardık. Saat 04.00 gibi bir daha sel geldi. O çıkardıklarımızın da hepsi telef oldu. Yaklaşık 1000 kovan arım vardı, hepsi zarar gördü, hepsi telef oldu." dedi.

Bismil Tarım ve Orman İlçe Müdürlüğü ekipleri hasar tespitine geldi

Yıldırım, Tarım ve Orman İlçe Müdürlüğünden ekiplerin hasar tespiti yapmak için geldiklerini belirterek, "Ekiplere teşekkür ediyorum. 8-9 yıldır arıları bu bölgeye getiriyoruz böyle bir sel felaketi ile daha önce karşılaşmadık." ifadelerini kullandı. (Kamuran Turgay)