Özellikle soğuk hava koşullarında, karlı ve buzlu yollarda sürücülerin tutunma kaybını en aza indirip ani hızlanma ve frenlemeler sırasında kayma, savrulma ve kontrol kaybını engellemek için kış lastikleri hayati bir rol oynar. Bu nedenle kış mevsiminin başlamadan önce kış lastiklerinin kullanılması önemlidir.

Şehirlerarası yük ve yolcu taşıyan ticari araçlar için 1 Aralık itibarıyla başlayacak olan zorunlu kış lastiği uygulaması nedeniyle oto lastikçi ustaları, kış lastikleri hakkında bilgi veriyor ve sürücülere önerilerde bulunuyorlar.

Kış Lastiklerinin Önemi ve Kullanımı: Sürücüler Kışın Kışlık Lastik Kullanmalı

Oto lastik ustası Yasin Akgöz, kış lastiklerinin sadece kış aylarında kullanılması gerektiğini belirterek, bu lastiklerin don olaylarında ve ıslak zeminde daha etkili olduğunu söylüyor. Kışlık lastiklerin özellikle ıslak zeminde daha iyi yol tuttuğunu, yola daha iyi yapıştığını ve buzlu yollarda daha etkili olduğunu ifade ediyor. Kış lastikleri ayrıca fren mesafesini azaltarak kaza riskini minimize eder. 1 Aralık'tan 1 Nisan'a kadar kış lastiklerinin kullanılması zorunludur.

Kış lastiklerinin 3-4 yıl kullanılabileceğini belirten Akgöz, fiyatların sezonun açılmasının ardından netleşeceğini ve kampanyaların başlayacağını söylüyor. Kış lastiklerinin sürücülerin can güvenliği ve ekonomik açıdan büyük bir etkisi olduğunu vurguluyor ve kış mevsimi başlamadan önce gerekli hazırlıkların yapılması gerektiğini hatırlatıyor.

Oto lastik ustası İsa Ay ise kış lastiklerinin özelliklerinden bahsediyor. Özel kauçuk yapısı ve sırt desenine sahip kış lastikleri, ıslak zeminde suyun en iyi şekilde tahliye edilmesine yardımcı olur. Kış lastikleri aynı zamanda karda kayma riskini azaltır ve karlı zeminde üstün performans sağlar.

Ayrıca, fren mesafesini azaltarak kış aylarında güvenli sürüş sağlar ve araba kazalarını minimize eder. Kış lastikleri, yağmurlu ve karlı havalarda özel olarak tasarlanmış kauçuk ve desenlerle üretildiği için yol tutuşu artırır ve sürücülerin güvende olmasını sağlar.

(İLKHA)