Pervari'de çeşitli çiçek florasına ev sahipliği yapan yaylalarda gerçekleştirilen bal hasadında, rekoltenin geçtiğimiz yıla oranla daha yüksek olduğu belirtildi.

Pervari balında hasat başladı Kilosu ne kadar 1

Pervari Bal Üreticileri Birliği Başkanı Cemal Tomris, "2600 rakımlı Pervari yaylalarında zengin bir floradan üretim yapılmaktadır. Geçen yıla oranla yağışların güzel geçmesi rekolteye iyi bir etki sağladı. Kovan başı 25 kilo bal ürettik. Coğrafi işaret belgesi almış olan bir üründür. Balın sağlığa şifası lokman hekim döneminden bugüne kadar bilinmektedir" dedi.

Pervari balında hasat başladı Kilosu ne kadar 2

Pervari balı, Osmanlı mutfağında da önemli bir yere sahipti. Osmanlı döneminde saray mutfaklarında kullanılan Pervari balı, "Osmanlı saray balı" olarak da adlandırılıyor.

Pervari balında hasat başladı Kilosu ne kadar 3

Tomris, "Karakovan kendine has özgü bir kovanda üretilen, arıya kesinlikle müdahalenin olmadığı ve arının doğa ile baş başa ürettiği muazzam bir lezzettir. Süzme balı baş aşağı ettiğiniz takdirde bal dökülmüyorsa, akışkan değilse ve yoğunluğu varsa bal orijinaldir. Petek balının ise çekim şekli ve ağızda hemen erimesi orijinalliği gösterir. Balın geçen yılki fiyatı 650 TL idi. Bu yıl ise 850 TL'den satışa sunulmaktadır. Ayrıca sağlık için de birçok faydası bulunmaktadır. Özellikle de mide ülseri, astım, bronşit, koah ve kanser gibi hastalıklarda sıkça tüketilebilecek bir üründür" diye konuştu.

Pervari balında hasat başladı Kilosu ne kadar 4