Dicle Üniversitesi ile Riga Stradins Üniversitesi arasında yürütülen proje kapsamında, Orta Çağ döneminde yaşayan 121 kişiye ait kemikler, Diyarbakır Müze Müdürlüğü’nden alınarak incelendi.

2087498_2

Kemikler üzerinde 6 yıl araştırma yapıldı. Bu araştırmanın sonucunda yazılan makale uluslararası bir bilimsel anatomi dergisinde yayınlandı.

2087501_2

Çalışmayı yürüten Prof. Dr. Vatan Kavak, bulunan kemiklerin Kürtlere ait olduğunu söyledi.

2087502_2

Rûdaw canlı yayınına katılan Prof. Dr. Vatan Kavak, Orta Çağ'da iskeletlerin bulunduğu bölgede Kürtlerin hakim otorite olduğunu belirtti.

Prof. Dr. Vatan Kavak şöyle devam etti:

“O dönem o bölgede Kürtler egemendi. Tarihi açıdan bakıldığında bunlar Kürt'tür. Bu kemikler üzerinde antropometrik incelemeler yaptık. Antropometrik araştırma yaptık. 14 farklı ölçü aldık. Kadın ve erkek iskeletlerini birbirinden ayırdık. 55 kadın 66 erkek iskeleti vardı. Aralarında çocuk yoktu. Erkek iskeletlerini dünyadaki örneklerle mukayese ettik. Erkek iskeletleri örneklerine göre daha sağlam, daha güçlü çıktı. Kadınların iskeletlerinin ise zarif olduğu tespit edildi. Naziktiler. Naziklikten dolayı da bu bunlar Çinli kadınlara ya da Avrupalı kadınlara benziyor. Muhtemelen kadınlar o dönem evlerde ev işlerinde çalışıyordu. Erkekler de dışarıda hayvanlarla uğraşmış. Muhtemelen hayvanları yakalayıp yemişler, etli pişirip yemişler. Bu yüzden kemiklerinin sağlam olduğu görüldü. Yaşlarının tespiti ile ilgili çalışmalarınız devam ediyor. Ne tür hastalıklar geçirdiklerini de araştırıyoruz. O dönemde Mezopotamya'da büyük savaşlar çıkmıştır. Savaş sonrası olumsuz koşullar ve hastalıklar yaşanmıştır.” (Rudaw)