Suriye'ye Elektrik Resti

Suriye'ye Elektrik Resti

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Suriye'ye elektriği Türkiye'den aldığını hatırlatarak uyarıda bulundu.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Suriye'de yaşanan gelişmelerle ilgili, "Şu anda oraya elektrik veriyoruz, fakat bu seyir devam ederse bu kararı tekrar gözden geçirmek zorunda kalabiliriz" dedi.

Ümit Boyner başkanlığındaki Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneği (TÜSİAD) Yönetim Kurulu ve TÜSİAD Enerji Çalışma Grubu heyeti, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız'ı ziyaret etti. Basına kapalı olarak gerçekleşen ziyaret kapsamında enerji sektörünün sorunlarının kamu ve özel sektör tarafından birlikte çözülmesinin temini amacı ile oluşturulan "Enerji Sektörü Değerlendirme Platformu" toplantısı da gerçekleştirildi.

Toplantı sonrasında soruları yanıtlayan Bakan Yıldız, Suriye ile gerginleşen ilişkilerin ardından, petrol arama çalışmaları kapsamında Tpao ile Suriye'nin petrol şirketinin 6 kuyuda yaptığı ortak arama çalışmalarının da durdurulduğunu bildirdi.

Suriye'ye elektrik verilmesi işini de Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a arz edeceklerini ve ondan sonra karar alacaklarını belirten Yıldız, şöyle konuştu:

"Bizim komşularımızla sıfır sorun politikamızda herhangi bir değişiklik yok. Fakat bunun istismar edilmesine, bunun özellikle tek taraflı bir gerginliğe dönüştürülmüş olmasına kayıtsız kalamayız. Hiçbir şey yokmuş gibi davranamayız. Hele hele artık insanlık suçu haline gelebilecek bir yapıyı hiç tasvip edemeyiz. Orada işler iyi gitmiyor. Bugün itibariyle, yani salı günü itibariyle biz oraya elektrik veriyoruz. Fakat bu seyir devam ederse bu kararı tekrar gözden geçirmek zorunda kalabiliriz. Sektörümüzle alakalı bu gelişmeyi sayın başbakanımıza aktaracağım."

Suriye'ye bugün itibariyle elektrik verildiğini vurgulayan Yıldız, "Fakat önümüzdeki hafta ne olur bilemiyorum" dedi. Bir basın mensubunun "su verilmesi konusunda da bir karar alacak mısınız?" şeklindeki sorusu üzerine Bakan Yıldız, "Su bu ilişkinin istisnasıdır. Suyla ilgili bir kararımız yok" dedi.

DAVUTOĞLU: SON BİR ŞANS VERDİK FAKAT...

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Suriye rejimine ülkedeki şiddeti durdurması için son bir şans verdiklerini fakat onların bunu kullanmak istemediklerini söyledi.

Fas'ta yarın yapılacak Türk-Arap Forumu toplantısı öncesinde basın toplantısı düzenleyen Davutoğlu, Şam yönetimine, Suriye halkına zarar vermeyecek yaptırımlar uygulanmasını istediklerini dile getirdi.

Fas Dışişleri Bakanı Tayyib Fassi Fihri ise Arap Birliği dışişleri bakanlarının katılacağı yarınki toplantıya Suriye'den de katılım olabileceğini dile getirdi.

Arap Birliği, haftasonu düzenlediği toplantıda Suriye'nin üyeliğini askıya almıştı.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler