Tarım arazileri mirasla bölünmeyecek

Tarım arazileri mirasla bölünmeyecek

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarım arazilerinin miras yoluyla bölünmesini önlemek amacıyla harekete geçti.

Medeni Kanun'da yapılacak değişiklik ile tarım arazilerinin kardeşler arasında bölünmesinin önüne geçilecek.

Bakanlığın konuya ilişkin çalışmayı yıl sonuna kadar tamamlaması hedefleniyor. Yeni yapıda arazi büyümesi ile birlikte verimliliğin artarak maliyetlerin düşürülmesi de amaçlanıyor.

Taslağın güncellenmesinin ardından Bakanlar Kurulu ve sonrasında Meclis'e sunulacağını bildiren Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, verimli arazilerin miras yoluyla bölünmesinin engelleneceğini aktardı.

Bakan Eker'in verdiği bilgilere göre örneğin babalarından 100 dönüm tarım arazisi miras kalan dört kardeş yasal değişikliğin tamamlanmasının ardından hisselerine düşen 25 dönümü bölerek tarım yapamayacak. Ya kardeşlerden ehil olan birisi diğerlerinin hissesine düşen parayı ödeyecek ya da şirket kurulup dört kardeş de hissedar olacak.

Bu sayede arazinin tek elde toplanması sağlanacak. 80 yıldır tarım arazilerindeki bölünmenin getirdiği sorunların yaşandığını aktaran Eker, Türkiye'de 5,5 hektar olan ortalama işletme büyüklüğünün Avrupa Birliği (AB) ortalamasının 17 hektar olmasını örnek gösterdi.

Konunun hükümet eylem planı içerisinde de yer aldığını bildiren Bakan Eker, yasal çalışmanın tamamlanmasının ardından tarım arazisinin babadan oğula geçerken bölünmesinin yasaklanacağını kaydetti. Bir grup gazeteciye tarımsal arazilerin bölünmesini önleyecek düzenleme hakkında değerlendirmede bulunan Eker, "Kardeşlerden birisi 'Babamın 10 dönüm arazisini ben alıyorum' diyemeyecek.

Ya şirket kurup diğer kardeşlerini de hissedar yapacak, ya da diğer kardeşlerinin hissesine düşen payı da alacak. Türkiye'de uygulanan mevcut sistem tarım arazilerini bölüyor. Ölçek küçüldüğü için hem verimlilik düşüyor hem de maliyetler artıyor. Dünyanın hiçbir ülkesinde böyle bir sistem yok." diye konuştu.

Edinilen bilgilere söz konusu düzenlemenin Meclis sürecini tamamlamasının ardından tarım arazisinin ölçeğini büyütmek isteyene uygun kredi desteği de sağlanması üzerinde duruluyor. Ailesinden miras kalan tarım arazisini satın almak isteyen kardeşlerden birine uygun şartlarda kredi verilmesine yönelik çalışma yapılacağı da belirtiliyor.

 

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler