Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) İnsan Hakları İnceleme Komisyonu Hükümlü Tutuklu Hakları Alt Komisyonu üyeleri, Ak Parti Diyarbakır Milletvekili Mehmet Sait Yaz ile birlikte Diyarbakır’da bulunan cezaevlerini ziyaret ettiler.

Heyet, adi suçlar, terör suçları, kadın ve çocuklar da dahil olmak üzere cezaevinde bulunan tüm suçlardan tutuklu ve hükümlüleri ziyaret ederek insan hakları bakımından yapılmayan veya eksik yapılan konuları araştırdı.

Sosyal medya hesabından konuya dair bilgiler paylaşan Ak Parti İstanbul Milletvekili ve TBMM İnsan Hakları İnceleme Komisyonu Üyesi Adem Yıldırım şu ifadelerde bulundu;

“İnsan Hakları İnceleme Komisyonu Hükümlü Tutuklu Hakları Alt Komisyonu olarak bugün Diyarbakır’daydık.

Diyarbakır Cezaevi Kampüsündeki tüm cezaevi tiplerini ziyaret ederek adi suçlar, terör suçları, kadın ve çocuklar da dahil olmak üzere cezaevinde bulunan tutuklu ve hükümlüleri ziyaret ederek insan hakları bakımından varsa yapılmayan veya eksik yapılan konuların tespitini yaptık.

Ziyaretimizde şunu açıkça gördük ki cezaevindeki temel insan hakları konusundaki itiraz ve şikayetler ortadan kalkmış şikayetler daha çok konfor şikayetine dönüşmüş.

Bu anlamda Adalet Bakanlığımız başta olmak üzere CTE ve Diyarbakır Cezaevi Kampüsündeki yöneticilerimizi tebrik ediyorum.

Cezaevinde tutuklu ve hükümlü bulunan tüm mahkumlara geçmiş olsun dileklerimi iletiyor, Allah kurtarsın diyorum.” (Haber Merkezi)