Meclis Plan ve Bütçe Komisyonu, önümüzdeki hafta da bakanlıkların bütçelerini ele alacak.

Bütçe görüşmeleri kapsamında Pazartesi günü Tarım ve Orman Bakanlığı'nın bütçesi incelenecek. Salı günü ise Milli Eğitim Bakanlığı'nın bütçe görüşmeleri yapılacak. Çarşamba günü, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, bakanlığının bütçe sunumunu gerçekleştirecek. Perşembe günü sırasıyla Milli Savunma Bakanlığı, Cuma günü ise Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı'nın bütçe görüşmeleri gerçekleştirilecek.

Aile ve Gençlik Fonu'nu kurmaya yönelik kanun teklifi ise bu hafta Meclis Genel Kurulu'na getirilecek. Söz konusu düzenleme ile evlenen gençlere, geri ödemesiz olarak 150 bin lira kredi sağlanacak. Pilot uygulama, deprem bölgelerinden başlayacak ve başvurular internet üzerinden alınacak. Kredi miktarı her yıl artacak ve uygulama, Türkiye genelinde yaygınlaştırılacak.

Kanun teklifine göre, Hazine ve Maliye Bakanlığına bağlı kamu tüzel kişiliğini haiz Aile ve Gençlik Fonu kurulacak. Fonun yönetim kurulu, Hazine ve Maliye Bakan Yardımcısı başkanlığında, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakan Yardımcısı, Gençlik ve Spor Bakan Yardımcısı, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakan Yardımcısı ile Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı'ndan oluşacak. Fon Yönetim Kurulu, projeleri değerlendirerek kaynak aktarımını yönlendirecek ve mali verileri düzenli olarak paylaşacak.

Bu hafta ayrıca Salı ve Çarşamba günleri, siyasi parti liderleri Meclis'teki grup toplantılarında milletvekillerine hitap edecek. (Sedat Erdinç)

tbmmnin-2023-gundemi-yogun-Z2Bf