Türkiye Libya'daki elektrik işini ihalesiz aldı

Türkiye Libya'daki elektrik işini ihalesiz aldı

Türkiye, yeni Libya'da Fransa ve İngiltere'ye fark attı

Geçiş Hükümeti ile varılan anlaşmayla iç savaşta çöken elektrik altyapısının yenilenmesi işini ihaleye çıkılmadan Türk şirketleri yapacak.

SARKOZY VE CAMERON'UN ZAFER TURU BOŞA GİTTİ

Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy'nin, İngiltere Başkanı David Cameron ile yeni Libya'da attığı zafer turu boşa gitti. Muammer Kaddafi'nin devrilmesinin ardından Libya'da dev şirketler arasında başlayan iş kapma yarışında, Türkiye bir adım öne geçti. Libya Geçiş Hükümeti, Libya'nın 10 milyar doları bulan elektrik sistemlerinin, Türk şirketler tarafından kurulmasını kararlaştırdı. Elektrik malzemelerinin üretimi için de dev tesislerin kurulması kararlaştırıldı.

ZİYARETİN PERDE ARKASI

Başbakan Erdoğan'ın, Libya ziyaretinde varılan enerji işbirliği anlaşmasının teknik ayrıntıları, Ulusal Geçiş Konseyi Yürütme Kurulu'nun enerji işlerinden sorumlu üyesi Awat El Barisi'nin, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız'ı ziyaretiyle netleşti. Önceki gün gerçekleşen ziyaretin perde arkasında, elektrik işlerinin nasıl yapılacağı da konuşuldu. Buna göre, Enerji Bakanlığı Libyalı yetkililer ile birlikte, Libya'nın elektrik dağıtım sisteminin kurulması için bir master plan hazırlayacak. Master plan, kısa, orta ve uzun vadede elektrik sisteminin kurulması için yapılması gereken planları içerecek. Söz konusu planın hazırlanmasının ardından da, şirketler elektrik sisteminin kurulması için çalışmalara başlayacak.

YENİ İHALEYE ÇIKILMAYACAK

Libya'nın elektrik dağıtım sisteminin kurulması için yeni ihaleye çıkılmayacak. Ülkenin acil olarak elektriğe kavuşması için bu ülkede faaliyet gösteren Türk şirketlerinden yararlanılacak. Bir anlamda, elektrik dağıtım sisteminin kurulmasını Türk şirketleri üstlenecek. Yetkililer, ülkenin elektrik dağıtım sisteminin tamamen yeniden kurulacağını belirterek, sistemin maliyetinin 10 milyar dolar seviyesinde olacağını bildirdiler. Net rakamın ise master planının çıkması ile birlikte ortaya çıkacağı bildirildi. Ayrıca iki ülke arasında varılan mutabakat kapsamında, Libya'nın elektrik malzemelerinin üretilmesi için bir sanayi tesisi de kurulacak. Tesisin Türk ve Libyalı firmalar tarafından yapılması öngörülüyor. Yine, Libyalılara Türkiye elektrik sisteminin işletilmesi, bakımları konusunda eğitimler verecek. Öte yandan, Libya'daki iç isyandan önce bu ülkede iş yapan Türk firmaları da yarım kalan işleriyle ilgili görüşmelere başladı. Bazı firmaların Başbakan Erdoğan'ın ziyaretinin ardından, yarım kalan işlerini devam ettirmek için Libya'ya ekip gönderdiği bildirildi. Libya'da Türk firmalarının üstlendiği ve devam eden 18.4 milyar dolarlık ihale bulunuyor.

LİBYA'DA BUGÜNE DEK 529 PROJE ÜSTLENİLDİ

Türk firmalarının alacağı 1.6 milyar $

-Türk firmaları Libya'da bugüne kadar 27 milyar dolarlık 529 proje üstelendi.

-Bu projelerin büyük kısmı tamamlandı. Halen proje bedeli 18.4 milyar dolar olan 370 projenin yapımı devam ediyor.

-Libya'da 139 Türk firması faaliyette.

-İç savaşın patlamasının ardından Türk firmalarının Libya bankalarında yaklaşık 100 milyon dolarlık mevduatı kaldı.

-Türk firmalarının bu ülkede 919.5 milyon dolarlık makine parkı bulunuyor.

-Savaşla birlikte firmalar tam 1.6 milyar dolarlık hak edişini tahsil edemedi.Kaynak:Ensonhaber

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler