Herat vilayetini 7-15 Ekim 2023 tarihleri arasında vuran üç ayrı depremin ardından, UNDP, kurtarma planını desteklemek için 25 milyon dolarlık acil yardım çağrısı yaptı.

Zindecan bölgesinde meydana gelen büyük depremler sonucunda 1 milyon 600 bin kişi etkilendi, 2 bin 400 kişi hayatını kaybetti ve binlerce kişi yaralandı.

Deprem bölgesindeki 21 binden fazla yapı geniş çapta hasar görürken, altyapıda da ciddi zararlar oluştu.

UNDP'nin dünkü açıklamasında, hayatta kalanların çoğunlukla kadın ve çocuklardan oluştuğu, çadırlarda yaşayan bu insanların soğuk hava, su, sağlık hizmetleri, gıda ve uygun barınma ihtiyaçları olduğu belirtildi.

Kendi kaynaklarından 3,15 milyon dolar ayırarak acil yardım sağlayan UNDP, bu kaynağın toparlanma ve yeniden inşa taleplerini karşılamak için yeterli olmadığını vurguladı.

UNDP'nin Afganistan Temsilcisi Stephen Rodriques, "Sahadaki durum umutsuz ve kış hızla yaklaşıyor. Amacımız, bu toplulukların öncelikle barınma gibi temel altyapıyı onarmasına ve mümkün olan en kısa sürede normale dönmesine yardımcı olmaktır. Hızlı bir şekilde harekete geçmek için mevcut kaynaklarımızdan bazılarını yeniden değerlendirdik, ancak bu kaynaklar yeterli değil." dedi.

Rodriques, dünya gündeminin başka krizlerle meşgul olduğu bir dönemde Afganistan'ın adeta unutulduğuna dikkat çekerek, "Küresel olarak devam eden diğer birçok krizin ortasında, Afganistan uluslararası ilginin dışında kaldı. Ülkenin yardıma ihtiyacı var. Bu felaket, birçok felaketin üstüne geldi. Afganistan 40 yıl süren çatışmalardan geçti. Bu depremler, zaten derin bir yoksulluk içinde yaşayan insanları vurdu. Şimdi çok daha büyük bir felaketle karşı karşıyayız." diye konuştu.

Rodriques, son olarak, "Uluslararası topluma Afganistan'ı ve özellikle de bu yıkıma maruz kalan Herat halkının ihtiyaçlarını göz ardı etmemesi çağrısında bulunuyoruz." ifadelerini kullandı.