UNICEF İcra Direktörü Catherine Russell, Gazze Şeridi'ni ziyaret ederek, çocukların, ailelerin ve UNICEF çalışanlarının durumunu yerinde inceledi.

Russell, ziyaretinin ardından yaptığı açıklamada, "Gördüğüm ve duyduklarım çok yıkıcıydı. Çocuklar defalarca bombardımana, kayıplara ve yerlerinden edilmeye katlandılar. Şeridi'nin içinde Gazze'deki bir milyon çocuğun başvurabileceği güvenli bir yer yok." dedi.

Çatışmanın taraflarının çocuklara karşı ağır ihlaller gerçekleştirdiğini belirten Russell, "Bunlar arasında öldürme, sakatlama, adam kaçırma, okullara ve hastanelere saldırılar ve insani yardıma erişimin engellenmesi yer alıyor. Bunların hepsi UNICEF tarafından kınanıyor." ifadelerini kullandı.

23f810d8-ab17-43f9-a0ab-644017c65102

Russell, çok sayıda çocuğun kayıp olduğunu ve yıkılan binaların ve evlerin enkazı altında gömülü olabileceğini söyledi.

"Gazze'de 4 bin 600'den fazla çocuğun öldürüldüğü, yaklaşık 9 bininin de yaralandığı bildiriliyor." diyen Russell, "Han Yunis'teki Al Naser hastanesinde sığınma ve güvenlik arayan hastalarla ve yerinden edilmiş ailelerle görüştüm. 16 yaşında bir kız çocuğu hastane yatağında bana mahallesinin bombalandığını anlattı. Hayatta kaldı ama doktorlar bir daha asla yürüyemeyeceğini söylüyor. Hastanenin yenidoğan koğuşunda, doktorlar makineleri yakıt olmadan nasıl çalıştırabileceklerinden endişe ederken minik bebekler kuvözlerde hayata tutunuyordu." ifadelerini kullandı.

Russell, Gazze'de çalışan UNICEF personelinin de tehlike ve yıkımın ortasında çocuklara yardım etmeye devam ettiğini belirterek, "Personelimiz ve aileleri de dahil olmak üzere pek çok insan artık çok az su, yiyecek veya yeterli temizlik hizmetinin bulunduğu aşırı kalabalık barınaklarda yaşıyor; bu koşullar hastalık salgınlarına yol açabilir." dedi. (İLKHA)

gazze-16