Vali Toprak'tan 6 üst geçit müjdesi

Vali Toprak'tan 6 üst geçit müjdesi

Diyarbakır Valisi Mustafa Toprak, bayramın hemen ertesinde bir toplantı gerçekleştirerek Diyarbakır'da toplam 6 adet yaya üst geçidinin 1.5 ay içerisinde hizmete gireceği müjdesini verdi.

Diyarbakır Valiliği'nde gerçekleştirilen toplantıya, Yenişehir Kaymakamı Adem Arslan, Karayolları Bölge Müdürü Şamil Gülen, DEDAŞ İl Müdürü Bülent Uğur Yaka, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Abdullah Sevinç, konuyla ilgili Aziziye, Cumhuriyet ve Gürdoğan mahalle muhtarları ile ilgili mühendisler katıldı. Vali Toprak, birkaç ay önce Seyrantepe Köprülü Kavşağı'nın yapılmasından sonra, özellikle yaya üst geçitlerinin yapılmasının zorunlu olmasından dolayı, Karayollarına talimat verildiğini ve Karayollarının hızlı bir şekilde projelendirme çalışması yaptığını söyledi.

Vali Toprak, söz konusu olan Seyrantepe- Silvan, Seyrantepe- Ergani ve Seyrantepe-Şanlıurfa istikamet noktalarındaki yaya üst geçitlerinin karayollarının sorumluluğunda olduğunu, Seyrantepe Kavşağı ile 7. Kolordu Komutanlığı arasında kalan yerin de Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi sorumluluğunda bulunduğunu belirterek, Büyükşehir Belediye Başkanı ile görüşme yaptığını ve bu üst geçidin kendileri tarafından ivedilikle yapılması gerektiğini, diğer üst geçitlerin de Karayolları Genel Müdürlüğü tarafından yapılacağının ifade etti. Karayollarının da konu ile ilgili üst geçitlerin 4 'ü için ihaleye çıktığını ve ihalenin yasal süreleri itibarıyla haziran ayı başında müteahhide yer tesliminin yapılması gerektiğini aktaran Vali Toprak, ancak bu aşamada Seyrantepe'den Silvan tarafına kadar giden yolda Diyarbakır Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü'nün (DİSKİ) yetki alanında kalan kanalizasyon sisteminin deplase edilmesi, aynı zamanda yaya üst geçitlerinin yapılması gereken noktalarda yüksek gerilim hatlarının geçmesi ve bunların da tehlike yaratabilmesi nedeniyle önceden bunların çözümlenmesi ve DEDAŞ tarafından bunlar için de bir zamana ihtiyaç duyulması nedeniyle işin bugüne kadar geciktiğinin anlaşıldığını belirtti. Vali Toprak, "Tıkanan konuların çözümlenmesi ve koordinasyonun sağlanması noktasında bir adım atıldı. Bu çerçevede toplantı sonrasında, Karayolları Bölge Müdürlüğü'nün yerin uygun bir şekilde kendilerine teslimi halinde en kısa zamanda, yarından itibaren temellerin atılması için çalışmalara başlanacak" dedi. Yapılan toplantıdan çok olumlu sonuçlar elde edildiğine değinen Vali Toprak, bu anlamda bir an önce yaya üst geçitleri inşaatlarına başlanılması, kurumlar arası koordinasyonun sağlanması ve 1,5 ay sonra üst geçitlerin yapımının sona ererek vatandaşların kullanımına iyi bir şekilde açılacağını ifade etti.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler