Van'dan Acı Haber

Van'dan Acı Haber

Van'da meydana gelen depremde hayatını kaybedenlerin sayısı artmaya devam ediyor. İşte AFAD'tan son açıklama...

Van depreminde 534 kişi hayatını kaybetti, 2 bin 300 kişi de yaralandı. Deprem sonrasında enkazdan 185 kişi canlı olarak çıkarıldı. Toplam 916 adet artçı deprem meydana gelen bölgeye 13 milyon lira Acil Yardım Ödeneği gönderildi.

Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD'dan yapılan açıklamada, "Van'da meydana gelen depremde 534 kişinin öldüğü, 2 bin 300 kişinin de yaralandığı bildirildi. Enkazdan 185 kişinin canlı çıkarıldığı belirtilen açıklamada, "Başbakanlıkça Van Valiliği emrine acil ihtiyaçların karşılanması için 13 milyon TL Acil Yardım Ödeneği gönderildi.

Hayırsever milletimizin talepleri doğrultusunda deprem nedeniyle Başbakanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatlarıyla açılan yardım kampanyasında 8.600.000,00 TL nakdi yardım toplanmıştır. 48 il ve 39 kurumdan arama kurtarma, sağlık ve ilk yardım personeli ile ekipmanları, 29 Türk Hava Yolları, 29 askeri ve 13 adet özel kargo uçağı olmak üzere toplam 71 adet uçak ve araçlarla hava ve karadan bölgeye sevk edilmiştir. Çadır ve battaniye ihtiyacının karşılanması için 5 sivil, 3 askeri olmak üzere toplam 8 uçakla ulaşım zinciri oluşturulmuş olup, sevkiyat devam etmektedir. Kara yolu ile de ihtiyaç malzemelerinin nakli sürmektedir." denildi.

ARAMA KURTARMA ÇALIŞMALARI KESİNTİSİZ SÜRÜYOR

Kalıcı konutların inşası için TOKİ'ye talimat verildiği ve afetzede konutlarının en kısa sürede tamamlanacağı ifade edilen açıklamada, şu bilgilere yer verildi: "Geçici barınma amacıyla da yeteri kadar konteynırın üretimi için çalışmalara başlanmıştır ve en kısa zamanda bölgede kurulması planlanmıştır. Toplam 3 bin 826 arama-kurtarma, 904 sağlık personeli, 18 arama köpeği, 651 iş makinesi ve araç, 7'si hava ambulansı olmak üzere 146 ambulans, 4 tanesi faal olmak üzere 11 seyyar hastane, 46 jeneratör, 77 projektör, 95 seyyar tuvalet, 25 bin 185 çadır, 10 toplu barınma çadırı, 60 prefabrik ev, 90 Mevlana evi, 109 bin 986 battaniye, bin 150 yorgan, 37 seyyar mutfak, 3 bin 51 mutfak seti, 6 bin 359 katalitik soba, 5 bin 609 uyku tulumu, 1000 kampet ve 1 mobil fırın gönderilmiştir.

3 öğün sıcak yemek dağıtımına başlanmış olup, gıda, kumanya ve diğer tüketim malzemelerinin sevki devam etmekte. Kamu hizmetlerinin yürütülmesi ve afetzede vatandaşlarımıza psikososyal destek verilmesi için 30 adet sahra çadırı gönderilmiştir. Başkanlığımızca hava yolu ile gelecek olan uluslararası yardımların kabulü için Erzurum lojistik merkez olarak belirlenmiş olup, bu merkezin kurulması ve gelen yardımların Van'a transferini sağlamak üzere Erzurum Valiliği görevlendirilmiştir.

Kara yolu ile gelecek olan uluslararası yardımların kabulü için de Van Valiliği'nce Lojistik Kabul Merkezi kurulmuştur. İlgili bakanlıklar arama-kurtarma, geçici barınma, enkaz kaldırma, sağlık, psikososyal destek çalışmalarının kesintisiz olarak yürütülmesi amacıyla, afet ve acil durum merkezleri ikinci bir bildirime kadar 7 gün 24 saat çalışma esasına göre faaliyete geçirilmiştir."

916 ARTÇI SARSINTI MEYDANA GELDİ

Van Valiliği emrine psikolojik ve sosyal destek hizmetlerinin verilebilmesi için uygun nitelikte ve yeterli sayıda personel görevlendirildiği ifade edilen açıklamada, şu ifadelere yer verildi: "Başkanlığımızdan gönderilen 20 kişilik teknik heyet, çeşitli illerden görevlendirilen 200 teknik personelle birlikte ön hasar tespit çalışmalarına başlamıştır. Şu ana kadar Van ili merkez ilçesi, köyleri ve Erciş ilçesi merkez mahallelerinde 7 bin 69 bina incelenmiş olup; 3 bin 713 hasarlı-oturulamaz bina (5.250 hane), 2 bin 209 hasarlı-oturulabilir bina (4.446 hane) tespit edilmiştir. Ön hasar tespit çalışmaları devam etmektedir. Büyüklükleri; 2 ile 3 arasında değişen 250,3 ile 4 arasında değişen 566,4 ile 5 arasında değişen 92 ve 5 ile 6 arasında değişen 6 olmak üzere, toplam 916 adet artçı deprem meydana gelmiştir. Hasarlı binalara kesinlikle girilmemesi gerekmektedir. Arama-kurtarma ve ilk yardım çalışmaları kesintisiz olarak devam etmektedir."aa

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler