Van Valiliği'nin sosyal medya hesabından yapılan açıklamaya göre, Vali ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Ozan Balcı, bu önemli tarihi eserlerde gerçekleştirilen restorasyon çalışmalarını yerinde inceledi.

Görevlilerden detaylı bilgiler alarak işçilerle sohbet eden Balcı, kentteki önemli tarihi yapıların restore edilerek turizme kazandırılacağını belirtti. "1257 yılında yapılan İzzettin Şir Camisi'nin bazı yerlerinin tarihi olmuştu. Restorasyona ihtiyacı vardı. Valilik olarak çalışma başlattık. Kısa zamanda bitireceğiz. Çok güzel bir iş oldu. Tarihi, doğal ve kültürel varlıklarımıza sahip çıkıyoruz. Restorasyon tamamlandığında vatandaşlarımız daha rahat bir ortamda ibadetlerini yapacak. Bu sadece bir cami değil, aynı zamanda bir sanat eseri. Atalarımızdan aldığımız bu mirası geleceğimize devredeceğiz. Hayırlı uğurlu olsun." şeklinde konuştu.

"Vali Balcı: Kentin Kültür Varlıklarına Sahip Çıkıyor, Turizme Katkı Sağlıyoruz"

Balcı, Eski Van Şehri'nde gerçekleştirilen çalışmalar hakkında da bilgi vererek, "İlimiz için çok önemli çalışmalar yürütüyoruz. Van Kalesi'nin zirvesindeki Süleyman Han Camisi'nde başlattığımız restorasyon çalışmaları tamamlanmak üzere. Kısa zamanda halkımızın ibadetine açılacak güzel bir eser oldu. Van Kalesi'ni aydınlatıyoruz. Eski Van Şehri'ndeki Ulu Cami ve Kızıl Minareli Cami'yi de restore ediyoruz. Eski Van Şehri'ni de eski görkemine kavuşturmaya çalışıyoruz. Kentimiz için çok önemli projeler yürütüyoruz. Emeği geçen herkese teşekkür ederim." ifadelerini kullandı.