Vekiller MİT Kanunu İçin Kavga Etti

Vekiller MİT Kanunu İçin Kavga Etti

MİT Kanunu'nu kabul eden TBMM Adalet Komisyonu'nda yaşanan gerginlik kameralara yansıdı.

MİT Kanunu'nun kabul edildiği TBMM Adalet Komisyonu, görüşmenin başlarında miletvekillerinin yer kavgasına sahne oldu.

MİT Kanunu'nda yapılması planlanan değişikliğin görüşülmesi için toplanan TBMM Adalet Komisyonu'nda yine kavga çıktı. Kavganın nedeni ise bu kez yaşanan yer sıkışıklığıydı.

Komisyonun toplandığı salonun küçük olması nedeniyle Komisyon Başkanı ile Bdp'li Hasip Kaplan ve CHP'li Ali Rıza Öztürk arasında tartışma yaşandı.

Komisyon, Başkanvekili Hakkı Köylü'nün başkanlığında toplandı. Bdp Grup Başkanvekili Hasip Kaplan, salonun çok küçük olduğunu ifade ederek, değiştirilmesini istedi.

Milletvekillerinin ayakta kaldığını belirten Kaplan, "Ne yapmaya çalışıyorsunuz? Dünyanın 16. büyük ekonomisinin Meclisi'ne bu yakışıyor mu? Meclis mi susturmaya çalışıyorsunuz? Böyle rezalet olur mu?" diye bağırdı.

 

Bu sırada kameramanların salondan çıkmasını isteyen Köylü, daha sonra tekrar bir durum değerlendirmesi yapılabileceğini belirtti.

Bu sözler üzerine CHP Mersin Milletvekili Ali Rıza Öztürk, "Görmüyor musun Sayın Başkan? Neyin değerlendirmesini yapacaksın?" diye konuştu.

Bazı AK Parti milletvekilleri de "Ne bağırıyorsun? Her yerde bağırıyorsun. Susarsan çözüm bulunacak" şeklinde Kaplan'a tepki gösterdi.

Tartışmaların ardından Komisyon Başkanvekili Köylü, toplantının TBMM KİT Komisyonu toplantı salonunda devam etmesine karar verdi.

Hükümet adına Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ'ın katıldığı kanun teklifinin görüşmelerine, KİT Komisyonu toplantı salonunda başlandı.

Meclis Adalet Komisyonu'nda görüşülen MİT Müsteşarının soruşturulmasını Başbakan'ın iznine bağlayan teklif, görevdeki müsteşar Hakan Fidan'ı da kapsayacak şekilde geçici ek madde konularak kabul edildi.

Değişiklikte, "Bu kanunun yürürlüğe girdiği tarih itibariyle halen devam eden soruşturma ve kovuşturmalar hakkında da 26. madde hükümleri uygulanır" denildi.

 

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler