"Ya Faşizminizi Kabul Edin Ya Da..."

"Ya Faşizminizi Kabul Edin Ya Da..."

Gültan Kışanak partisinin grup toplantısında Kck'ya yönelik operasyonlarını sert bir dille eleştirdi.

Barış ve Demokrasi Partisi ( Bdp) Genel Başkan Yardımcısı Gültan Kışanak Kck'ya yönelik oprasyonlarda 5 bini aşkın kişinin tutuklu olduğunu anlatırken, " Şırnak'ta Hasip Kaplan dışında seçilmiş bir tek kişi kalmadı" dedi.

Bdp Grup Toplantısında konuşan Kışanak , hergün yeni bir gözaltı haberi geldiğini belirtirken, bugün de Aydın, Muğla, Şanlıurfa ve Mardin'de gözaltı operasyonları ile güne başladıklarını söyledi. Bu illerdeki operasyonlarda 34 Bdp'linin gözalıtına alındığını anlatan Kışanak, "Aralarında Nusaybin Belediye Başkan Yardımcısı, belediye meclis üyeleri, il genel meclis üyeleri, il başkanı, İHD Şube sekreteri ve öğrenciler var. Bu toplumda demokrasi mücadelesi vermek için yola çıkan ve emek veren tüm kesimleri belirlemiş bir operasyonla bir siyasi soykırım ile karşı karşıya olduğumuzu bugünkü haberlerden bir kez daha Türkiye kamuoyuna sunmak istiyoruz" dedi.

Yapılan bu operasyonaların hukuk, yasa ile hiçbir alakası olmadığı öne süren Bdp'li Kışanak, şu iddialarda bulundu:

" Başbakan Erdoğan talimat veriyor, Başbakan'ın polisi ve yargısı bulabildikleri her demokratı ve barıştan yana herkesi tutuklamak için bahene ve gerekçeler üreterek tutukluyor. İçişleri Bakanı tutuklu sayısını ilk 400 olarak söyledi sonra 600'e çıkardı. Buradan soruyoruz ve bunun cevabını istiyoruz. Şu anda ceza evlerinde 5 bini aşkın Kürt siyasetçi, gazeteci, insan hakları derneği yöneticisi ve sendikacı bulunuyor. Bu 5 bini aşkın kişi neden tutuklu bunun cevabını verin. Başka bir örgüt mü var? ' Kck' adı altında sanal bir örgüt yaratıp bunun üzerinden tüm demokrasi mücadelesi sindirmeye yönelik böylesine pervasız böylesine faşizan bir furya devam ederken bir taraftan da yalanla bu gerçeğin üstünü örtmeye çalışıyorlar."

"YA FAŞİZMİNİZİ KABUL EDİN YADA DEFOLUN GİDİN"

Gültan Kışanak, cezaevinde tutuklu olan arkadaşlarının tamamının örgüt üyeliği, örgüt propagandası yapmak veya suç ve suçluyu övme adı altında uydurulmuş gerekçelerle tamamen siyasi faaliyetleri ve düşünceleri nedeniyle cezaevinde tutuklu olduğunu öne sürdü. Kışanak, şöyle devam etti:

"Ama İçişleri Bakanı bu sayının 600 olduğunu söyleyerek kamuoyunu yanıltmaya tepkilerin oluşmasını önlemeye ve sıradan bir polisiye vakası ile karşı karşıya bir görüntü yaratılmaya çalışılıyor. Yalanın saltanatı fazla sürmez. Yalanla bir ülke yönetilemez. Ya faşizminizi kabul edin yada defolun gidin Bu kadar açık. Şırnak darbe ile tanımlanacak bir durumda. Şırnak'ta yürütülen operasyonlarda 500'ü aşkın kişi tutuklu. Şırnak'ta Hasip Kaplan dışında seçilmiş bir tek kişi kalmadı. Bu zihniyet sürekli ülkeyi çatışma içerisinde tutan yurttaşlarını devleti ile kavgalı halde tutan bir zihniyettir. Devletin bu zihniyeti değişecektir. Kürt sorununu yaratan bu zihniyetin kendisidir. Başımıza bela olan ve binlerce gencimizin yitirmimize neden olan bu zihniyet bugün demokratik kamoyu tarafından sorgulanıyor. Biz her türlü baskıya rağmen bu mücadeleyi yürütüyoruz."

BAŞBAKAN'A ZERDÜŞTLÜK YANITI

Bdp'nin yeni Anayasa Hazırlık Komisyonu Üyesi Altan Tan partilerinin yeni Anayasa çalışmalarında kırmızı çizgisinin evrensel hukuk olacağını söyledi.

Yeni Anayasa hazırlanırken bir ölçü konulması gerektiğini söyleyen Tan, "Öncelikle bir ölçüde anlaşmak gerek. "Hammurabi Kanunları'nı esas alıyorum' diyen de olabilir. Neyi, hangi çerçevede tartışacağız. Bunun ölçüsü olmalı. O ölçü bizim için evrensel hukuk kurallarıdır" dedi.

Yeni Anayasa için çalışmalara başlayacak Hazırlık Komisyonu'nun Bdp'li üyelerinden Altan Tan 19 Ekim'de yapılacak toplantı öncesi ANKA'nın sorularını yanıtladı. İlk toplantıya nasıl bir hazırlıkla girileceği sorusuna Tan şu yanıtı verdi:

"Olmaz olmazlar, kırmızı çizgilerden bahsediliyor. Bizim kırmızı çizgimiz evrensel hukuk kurullarıdır. Keyfi bir Anayasa hazırlığı yapılmayacağına göre bir ölçü koymak gerek. Bu ölçü de en gelişmiş ülkelerdeki evrensel hukuk kurallarıdır. Bir ölçüde anlaşmak gerek önce. Aykırı olsun diye söylüyorum. "Hammurabi Kanunları'nı esas alıyorum' da diyebilirler. Neyi tartışacağız, hangi çerçevede tartışacağız, bu noktada ölçümüzü koymalıyız. AB kriterleri mi, gelişmiş ülke anayasaları mı?"

-"KOMİSYON ŞEFFAF OLSUN" ÇAĞRISI-

Yeni anayasa çalışmasının en az bir yıllık süreyi öngördüğüne dikkat çeken Tan, "Meclis bu tartışmaları mı bekleyecek? Anayasa değişikliğini beklemeden, düşünce ve ifade özgürlüğünün önündeki engeller başta olmak üzere yoldaki dikenleri, tuzakları temizleyebiliriz. Anayasa bitene kadar yan gelip yatarsak bir şey yapamayız. Dikenleri temizlersek siyasi ortamın yumuşamasını sağlar, daha da sağlıklı bir ortamda Anayasa yapmış oluruz" dedi. Tan, komisyonun şeffaf olmasının da önemine dikkat çekerek, tutanakların yayınlanmasını ya da ayrıntılı açıklamalar yapılmasını önerdi.

Adalet Bakanlığı'nın hazırladığı AB üyesi ülkelerin çalışmalarını içeren bir kitabı incelediğini, toplantı öncesi de ileri demokrasinin yerleştiği ülkelerin Anayasaları, bölgesel yönetimlerle ilgili envanterleri değerlendirdiklerini söyleyen Tan, vatandaşlık tanımından anadilde eğitime, özerklik, federasyondan valilerin halk tarafından seçilmesine kadar pek çok modelin de tartışılabileceğini söyledi.

-BAŞBAKAN'A ZERDÜŞTLÜK YANITI-

Bdp Diyarbakır Milletvekili Tan, Başbakan Tayyip Erdoğan'ın Bdp'nin verdiği başörtüsü-kravat önerisiyle ilgili "Zerdüşt dininden olanlar" sözlerine yanıt verdi. Başbakan Erdoğan'ın açıklaması için "Seviyesiz bir dil" yorumu yapan Tan şunları söyledi:

"Başbakan'ın seçim sürecinden bu yana sarf ettiği bu sözleri Müslüman Kürtlerde infial yaratıyor. Başbakan Yozgat'ı, Maraş'ı, Kayseri'yi, Rize'yi, Konya'yı elde edeyim derken Müslüman Kürtleri kaybediyor. Bu Zerdüştlük-Müslümanlık meselesi değil, hak-hukuk meselesi. Zerdüşt, Müslüman'ın hakkını savunamaz mı? Bülent Arınç 2002 seçimlerinde Maraş meydanında yarı ağlamaklı, "Başörtüsü namus meselemizdir' dedi. Ne oldu da 9 yıldır Maraş meydanındaki namus meselesi ortadan kalkmadı. Bugün zamanı değil, Anayasa Mahkemesi kararı, devletin hassasiyeti Arınç aday olup bunu söylediğinde hassasiyetleri bilmiyor muydu, yoksa milleti mi kandırdı? Bunların cevabı verilmeli. Alıştılar, kum torbası bir CHP vardı. Tek taraflı bindiriyorlardı. Bdp ile bütün ezberleri bozulacak. Ya doğru düzgün demokratik çizgiye gelecekler ya da nakavat olacak, abondene olacak, felekleri şaşacak."

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler