'Yasak Bitmedi, Üniversitelerde Baskı Var'

'Yasak Bitmedi, Üniversitelerde Baskı Var'

Sakarya Adalet Girişimi Başörtüsü Platformu, Hacettepe, Kocaeli, Erciyes, Dicle gibi üniversitelerde yasakçı öğretim görevlilerinin başörtülü öğrencilere hakaret ya da notla tehdit ettiğini bildirdi.

Bir grup platform üyesi, Adapazarı Kültür Merkezi önünde basın açıklaması yaptı. Grup adına açıklamayı okuyan Bahaeddin Kuruoğlu, başörtüsü yasağının üniversitelerde devam ettiğini söyledi. Kocaeli, Hacettepe, Orta Doğu Teknik Üniversitesi, Ankara, Erciyes, Dicle gibi çeşitli üniversitelerde bölüm ya da öğretim görevlisi bazında başörtüsü yasağının uygulandığını dile getiren Kuruoğlu şunları kaydetti: “Keyfi ve yasal dayanaktan yoksun başörtüsü engelleri yeniden karşımıza çıkmaktadır. Mart 2010’da Yükseköğretim Kurumu’nun ‘başörtülülerin sınıftan atılamayacağı, sadece haklarında tutanak tutulabileceğine dair genelgeye rağmen bazı üniversitelerde başörtüsü yasağının katı şekilde uygulamasının önüne geçilemediği görülmektedir. Hacettepe Üniversitesi Beytepe Kampüsü’nün bazı fakültelerinde öğrenciler herhangi bir problem yaşamayarak derslere girebilirken, Fen-Edebiyat Fakültesi ile Eğitim Fakültesi’nde yasak ısrarla sürdürülmeye çalışılıyor. Özellikle Amerikan Kültürü ve Edebiyatı Bölümü’nde başörtülü öğrenciler kapıdan içeri alınmazken, Eğitim Fakültesi’nde de öğretim görevlileri, olmayan yasağı uygulamakta ısrar etmektedir.”
 
Bu uygulamaların yanında öğrencileri konuşmak için bile odalarına almayan öğretim üyeleri bulunduğunu vurgulayan Kuruoğlu “Öğrencileri dersten bırakma, sınıfta bırakma ve soruşturma açma gibi tehditlerle sindirmeye çalışmaktadır. Derslerine devam etmek için okul kapısında peruk ve şapka takmak zorunda kalan kız öğrenciler, özgürlük karşıtı şahsiyetlerin sözlü saldırılarına da maruz kalmaktadır. Bu noktadan hareketle, yapılacak olan yeni anayasada temel hak ve özgürlüklere özellikle vurgu yapılması gerekmektedir." diye konuştu. (CİHAN)

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler