Diyarbakır’ın sur ilçesine bağlı kırsal Ağaçlıdere (Cirnik) Mahallesinde oy kullanma işlemi sürerken iki grup arasında muhtarlık seçimi ile ilgili başlayan tartışma, taş, sopa ve silah kullanılan kavgaya dönüştü.

Muhtarlık Kavgasında Gerilim Tırmanıyor 1

İhbar üzerine olay yerine jandarma ve 112 Acil Sağlık ekipleri sevk edildi.

Kavgada, ilk bilgilere göre 1 kişi hayatını kaybetti, 11 kişi yaralandı.

Diyarbakır'da muhtarlık kavgası: 1 ölü, 11 yaralı Diyarbakır'da muhtarlık kavgası: 1 ölü, 11 yaralı

Basın mensuplarına ateş açıldı, gazeteciler canını zor kurtardı!

Muhtarlık Kavgasında Gerilim Tırmanıyor 2

Konuya ilişkin Güneydoğu Gazeteciler Cemiyeti’nden yapılan açıklamada,

Anadolu Ajansı, Demirören Haber Ajansı ve İhlas Haber Ajansı ekiplerinin, saldırı sonrası bölgeden uzaklaşmaya çalıştıkları sırada Anadolu Ajansı’nın aracına kurşun isabet ettiği, basın mensuplarından kimisinin ambulansla, kimisinin kendi aracıyla, kiminin de koşarak olay yerinden uzaklaştığı ve güvenli bir bölgeye geçtikleri belirtildi.

Muhtarlık Kavgasında Gerilim Tırmanıyor 4

Güneydoğu Gazeteciler Cemiyeti’nin açıklamasında şu ifadelere yer verildi:

“Anadolu Ajansı, Demirören Haber Ajansı ve İhlas Haber Ajansı ekipleri, saldırı sonrası bölgeden uzaklaşmaya çalıştıkları sırada Anadolu Ajansı’nın aracına kurşun isabet etmiştir. Arkadaşlarımızın kimi ambulansla, kimi kendi aracıyla, kimi de koşarak olay yerinden uzaklaşmış ve güvenli bir bölgeye geçmiştir. Meslektaşlarımızla yaptığımız görüşmede şu anda can güvenlikleriyle ilgili bir sorun olmadığını bildirmişlerdir.

Muhtarlık Kavgasında Gerilim Tırmanıyor 3

“Gazeteciler güvenlik önlemlerinin yeterli olmadığını söyledi”

“Meslektaşlarımızın herhangi bir zarar görmemesi sevindirici olsa da bu vahim saldırı bizim için oldukça endişe verici ve korkutucudur. Zira, bölgede bulunan arkadaşlarımız çok sayıda yaralının bulunduğu köyde güvenlik önlemlerinin yeterli olmadığını, saldırganların da bu durumdan cesaret alarak kendilerine yöneldiğini belirtmiştir. Meslektaşlarımızın şahsında basın özgürlüğüne ve halkın haber alma hürriyetine yapılan bu saldırıyı şiddetle kınıyor, yetkilileri göreve davet ediyoruz. Olay yerinden uzaklaşmaya çalışan gazetecilere arkadan kurşun sıkacak kadar vahşileşen saldırganların bir önce yakalanarak, adalete teslim edilmesini bekliyoruz.

Muhtarlık Kavgasında Gerilim Tırmanıyor 6

Bölgedeki mülki idare amirlerine, güvenlik güçlerine ve askeri personele, sahada çalışan gazetecilerin can güvenliğinin sağlanması için acil çağrıda buluyoruz.”

Muhtarlık Kavgasında Gerilim Tırmanıyor 5

Muhtarlık Kavgasında Gerilim Tırmanıyor 7

Muhtarlık Kavgasında Gerilim Tırmanıyor 8

Kaynak: (Haber Merkezi)