2024 Yılı Sulama Tesisleri İşletme ve Bakım Ücret Tarifelerine İlişkin Cumhurbaşkanı Kararı, Resmi Gazete'de yayımlanarak 1 Ocak'tan itibaren yürürlüğe girdi.

Buna göre, Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü tarafından işletilen Ağrı'da Eleşkirt, Tunceli'de Akpazar, Elazığ'da Kuzuova, Van'da Van ve Gürpınar tesisleri ile yüklenici firmalar tarafından işletilen Bursa'da Dağdibi, İzmir'de Rahmanlar, Adana'da İmamoğlu 4. kısım ve Meletmez, Erzurum'da Kirazlı, Elazığ'da Kanatlı, Diyarbakır'da Başlar, Kayseri'de Bünyan Sarıoğlan, Şanlıurfa'da Viranşehir 1. ve 2. kademe, Şanlıurfa'da Mardin Ceylanpınar ovaları 2. ve 3. kısım, Sivas'ta Nevruz, Gümüşhane'de Sadak ve Günbatur, Kastamonu'da Bezirgan Hazım Kılıç, Çay ve Hasanlı, Çanakkale'de Taşoluk sulama tesislerinde belirlenen tarifelere göre işletme ve bakım ücreti alınacak.

Bu yıl sulama tesisleri için belirlenen işletme ve bakım ücret tarifeleri, 30 kategorideki bitki türü ve seralar için dekar başına 43 lira ile 1858 lira arasında değişiklik gösterecek. 1000 metreküp su ücreti ise 43 lira ile 690 lira arasında olacak.

İşletme ve bakım ücreti, her bitkinin yıl içindeki yetişme süresine göre belirlenecek. Bu nedenle, bir yıl içinde aynı parsele farklı zamanlarda ekilen bitkiler için ayrı ayrı işletme ve bakım ücreti uygulanacak.

Yıllık işletme ve bakım ücretleri, sulama sayısına bakılmaksızın, sulanan parsel sahibinden, kiracı veya ortakçıdan tahsil edilecek.

İndirimler

Bir yıl içinde aynı parsele biri hasat edildikten sonra başka bir bitki ekildiğinde, önceki bitkinin sulanmış olması şartıyla sonradan ekilen bitkiler için işletme ve bakım ücreti %20 indirimli uygulanmaya devam edecek.

Çiftçilerin sürekli olarak kendi motopomplarıyla suladıkları bitkiler (yağmurlama ve damla sulama dahil) için işletme ve bakım ücreti %50 indirimli uygulanacak.

Editör: Murat Tanrıkulu