3 milyondan fazla aday YKS'nin ilk oturumu TYT'de ter döktü

3 milyondan fazla aday YKS'nin ilk oturumu TYT'de ter döktü

Yükseköğretim Kurumları Sınavı'nın (YKS) ilk oturumu olan Temel Yeterlilik Testi'ne (TYT) 3 milyon 234 bin 409 aday katıldı.

YKS'nin ilk oturumu olan TYT saat 10.15'te başladı.

Adaylara, Türkçe Testi'nde 40, Sosyal Bilimler Testi'nde 20, Temel Matematik Testi'nde 40, Fen Bilimleri Testi'nde 20 olmak üzere toplam 120 soru soruldu ve 165 dakika süre verildi.

TYT'ye 3 milyon 234 bin 409 aday katıldı.

Toplam 208 sınav merkezinde uygulanan sınav, ayrıca Ankara Çubuk, Ankara Kahramankazan, Ankara Pursaklar, Balıkesir Gönen, Konya Karapınar, Mardin Nusaybin, Mersin Erdemli ve Sivas Şarkışla ilçelerinde olmak üzere 8 ilçede bu yıl ilk defa gerçekleştirildi.

Sınavın ikinci oturumu olan Alan Yeterlilik Testleri (AYT), yarın 10.15'te başlayacak, adaylara 160 soruyu cevaplamaları için 180 dakika verilecek.

Üçüncü oturum Yabancı Dil Testi (YDT) de yarın saat 15.45'te başlayacak ve adayların 80 soru için 120 dakika süreleri olacak.

AYT ve YDT oturumlarının süresinde herhangi bir değişiklik olmadı.

YDT, Almanca, Arapça, Fransızca, İngilizce ve Rusça dillerinde yapılacak.

Adaylar, sınavın sabah oturumlarında saat 10.00, öğleden sonra oturumlarında saat 15.30'dan sonra sınav binalarına alınmayacak.

Sınav puanı barajı uygulaması kaldırıldığından üniversite sınavına giren ve puanı hesaplanan tüm adaylar, üniversite tercihi yapabilecek.

Adaylar, önceki yıllarda olduğu gibi sınav puanına ortaöğretim başarı puanının eklenerek oluşacak yerleştirme puanıyla puan üstünlüğüne göre yükseköğretim programlarına kontenjanlar dâhilinde yerleşme imkânı elde edecek. Ancak tıp, diş hekimliği, hukuk, eczacılık, mimarlık, mühendislik ve öğretmenlik alanlarında başarı sıralaması şartı uygulanmaya devam ediyor. Tıp fakülteleri için ilk 50 bin, diş hekimliği fakülteleri için ilk 80 bin, hukuk fakülteleri için ilk 100 bin, eczacılık fakülteleri için ilk 100 bin, mimarlık programları için ilk 250 bin, mühendislik programları için ilk 300 bin ve öğretmenlik programları için ilk 300 bin içine girmek gerekiyor.

Sınav evrakının hazırlanması, basımı ve paketlenmesi 44 gün sürdü. Yaklaşık 5,5 milyon sınav kitapçığı ve cevap kâğıdı basıldı.

Sınav evrakının sınav merkezlerine naklinde 468 şehirler arası nakil aracı kullanıldı.

YKS sonuçları 20 Temmuz'da açıklanacak. (İLKHA)

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler