150 mesken abonesi ile 70 tarımsal sulama trafosunun enerjisiz kalmasına neden olan kundaklamanın kimler tarafından ve neden yapılığı araştırılıyor.

Dicle Elektrik tarafından yapılan açıklamada, Şanlıurfa’nın Viranşehir ilçesinde kimliği belirsiz kişi veya kişilerin, kilidini kırarak girdikleri trafo binasını samanlarla ateşe verdiği belirtildi. Çıkan yangın sonucunda 6 mahalle ve bölgedeki birçok sulama trafosunun da enerjisiz kaldığı aktarıldı.

Çok sayıda mahalle elektriksiz kaldı

Kapısını Kırıp Saman Ile Yaktılar 1

Alınan bilgiye göre saat 00.20 sıralarında ilçenin Defterdar Mahallesi’nde bulunan ve birçok yere elektrik enerjisi sağlayarak içerisinde trafo aksamlarının bulunduğu Kesici Ölçüm Kabini (KÖK) binasına kimliği belirsiz kişi veya kişiler kapının kilidini kırarak girdi. Dicle elektrik Şirketinin iddiasına göre, yanlarında getirdikleri samanları trafo ve panoların bulunduğu yerde ateşe veren söz konusu kişiler, daha sonra bölgeden kaçarak ayrıldı. Dicle Elektrik ekipleri, yaşanan kesinti nedeniyle kontrol amacıyla gittiklerinde yangını fark ederek itfaiye ile jandarmaya haber verdi. Yangının yol açtığı zarar nedeniyle, Terzi, Üçatlı, İnanlı, Çolaklı, Çiçekli ve Karakaş mahalleleri ile çok sayıda tarımsal sulama trafosu elektriksiz kaldı.

Kapısını Kırıp Saman Ile Yaktılar 2

Dicle Elektrik: 1 milyon liralık hasar meydana geldi

Dicle Elektrik yetkilileri, KÖK binasında bulunan trafo, pano, hücre ve diğer dağıtım aksamlarının yanarak kullanılamaz hale gelmesi nedeniyle, söz konusu 6 mahallede bulunan 150 abone ile 70 tarımsal sulama trafosunun elektriksiz kaldığını bildirdi. Yetkililer, sabotaj sonrası yaklaşık 1 milyon liralık hasar meydana gelen KÖK binasında onarım çalışmalarına başlandığını ve abonelerin fazla zarar görmemesi için bölgeye alternatif yollarla elektrik verilmeye çalışıldığını belirtti. Vatandaşların elektrik enerjisi aldığı binaya yönelik sabotaj olayıyla ilgili güvenlik güçleri tarafından detaylı bir inceleme başlatıldı.

Kapısını Kırıp Saman Ile Yaktılar 3

Kaynak: (Haber Merkezi)