AK Parti Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Mehmet Halis Bilden, Dicle Üniversitesi Politika Kulübü üyesi öğrencilerle bir araya geldi. Öğrencilerin gençlerle ilgili sorularını yanıtlayan Bilden, Diyarbakır’ın sloganlarla bir yere taşınamayacağına vurgu yaparak şöyle konuştu:

Ak Parti Diyarbakır Büyükşehir Adayı Bilden, Gençlerle Bir Araya Geldi 2

“25 yıldır Diyarbakır yönetiliyor ama nasıl yönetiliyor siz ona karar vereceksiniz, siz onu göreceksiniz, onu siz değiştireceksiniz. Memnunsanız devam ettireceksiniz, değilseniz sizin dirençli kentlerinizi, sizin turizminizi, sizin yıkılan surlarınızı kim yapacak ona bakacaksınız, sizin istihdamınıza kim katkı sağlayacak ona bakacaksınız, sizin geleceğinizi kim hazırlayacak ona bakmanız gerekecek. Yoksa sloganlarla Diyarbakır’ımızı bir yere taşıyamayız, siz her biriniz dünyada bir aktör olamazsanız, kısır döngü içerisinde burada dolanacağız. Bizim Diyarbakır’ı dünyaya açmamız lazım.”

Ak Parti Diyarbakır Büyükşehir Adayı Bilden, Gençlerle Bir Araya Geldi 1

“Gençlik daire başkanlığı kuracağız"

Belediyede Gençlik Daire Başkanlığı kuracaklarını ve daire başkanı olarak genç birini atayacaklarını belirten AK Parti Büyükşehir Adayı Bilden, projeleriyle belediyeyi şehrin her sokağına götüreceklerini söyledi. Bilden, "Gençler sizi biz yönetimin içine alacağız, gençlik organizasyonlarını yönetimin içine alacağız. Ben 55 yaşındayım, sizler 20 yaşında, 22 yaşında, 23 yaşında, 18 yaşında kardeşlerimizsiniz, ne etkinlik istiyorsunuz siz biliyorsunuz, ona siz karar verecekseniz. Gençlikle ilgili bir daire kuracağız, sizinle sürekli irtibatta olacak, siz belediyeye eviniz gibi gidip geleceksiniz, belediyeyi sadece Yenişehir’deki bina olarak görmeyeceksiniz, belediye her yerde olacak, gençlik merkezleriyle, kütüphanelerle, DİYEK’lerle belediyeyi biz şehrin her sokağına götüreceğiz. Siz mermer kaplı bir binaya gelmeyeceksiniz ve siz yöneteceksiniz. Ne etkinlik derseniz 6 ayda bir bana program getireceksiniz ilgili genç daire başkanlığımızla beraber, sizlerden birisini gençlik daire başkanı olarak atayacağız. Ama sizin bunu dert edinmeniz lazım, sizin siyasetçilerin yakasına yapışmanız lazım, sizin duygularınızı sömürtmemeniz lazım, sizin ne istediğinizi bilmeniz lazım, bilirseniz olur” dedi.

Ak Parti Diyarbakır Büyükşehir Adayı Bilden, Gençlerle Bir Araya Geldi 3

“Gençlerin yeri dağ değil, gençlik merkezidir, üniversitelerdir"

Gençlerin yerinin dağ değil kütüphaneler, gençlik merkezleri ve üniversiteler olduğunun altını çizen Bilden, fırsat eşitsizliğini eğitimle ilgili projeleriyle çözeceklerini söyledi. Diyarbakırlılık bilincine de vurgu yapan Bilden konuşmasına şöyle devam etti:

Ak Parti Diyarbakır Büyükşehir Adayı Bilden, Gençlerle Bir Araya Geldi 5

“Gençlerin yeri gecekondu sokakları değil, çok modern yapılardır, gençlerin yeri dağ değil kütüphanedir, gençlik merkezleridir, gençlerin yeri dil okullarıdır, gençlerin yeri üniversitedir, gençlerin yeri başımızın üstüdür, bizim size bu imkanı sağlamamız lazım, benim farkım bu. Onun için her semte kütüphane oluşturacağız, sizin belki orta öğretimde eksik gördüğünüz kısımların hepsini belediye olarak biz size iyi hocalar tutup, etüt merkezlerinde, üniversiteye hazırlanacaksınız. Dolayısıyla bunları yaptığımızda o fırsat eşitsizliğini biz Diyarbakır’ın içinde çözmüş olacağız. Diyarbakırlılık bilinci çok yüksektir, biri ben Diyarbakır çocuğuyum dediğinde gerçekten çok yüksek bir duyguyla bunu söylüyor, bizim bunu pratiğe geçirmemiz lazım, benim değil sizin bunu yapmanız lazım. O Diyarbakır bilincini kamusal alana, iş dünyasına, iş hayatına, eğitim hayatına nasıl aktaracağız bizim onu oluşturmamız lazım. Yani sen liseyi bitirdiğinde ve bir yıl üniversiteye hazırlık yaptığında bir sefer bir dili mutlaka öğrenmen lazım bunun başka çaresi yoktur. Senin matematiği, fiziği ve diğer tarafları çok ivedi bir şekilde bir yıl içerisinde o eksiğini tamamlaman lazım. Ondan sonra da bir üst levele çıktığın zaman herkes ile eşitsin.”

Ak Parti Diyarbakır Büyükşehir Adayı Bilden, Gençlerle Bir Araya Geldi 4

Kaynak: (Haber Merkezi)