31 Mart yerel seçimlerine sayılı günler kala siyasi partilerin çalışmaları devam ederken, Diyarbakır’da AK Parti Büyükşehir Belediye Başkan adayı Mehmet Halis Bilden ve İl Başkanı Mehmet Raşit Ocak Kayapınar ilçesindeki bir otelde basın mensuplarıyla bir araya geldiler.

Ak Parti’nin Büyükşehir Adayı Bilden’den Kayyum Ve Tramvay Açıklaması

Kayyum, gönülden benimsediğim bir yöntem değildir”

Burada gazetecilerin sorularını yanıtlayan AK Parti Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Mehmet Halis Bilden, "Kayyum, gönülden benimsediğim bir yöntem değildir. Lakin hatırlayın lütfen; birileri burada barikat kurdu ve özerklik ilan etti. Belli bir zorunluluktan dolayı kayyum atandı buralara. Eğer Diyarbakır halkı beni tercih ederse halkımızla beraber biz burayı yöneteceğiz. Hiçbir hukuk devleti kendisine başkaldıran, hendek kazıyan, kendi kentlerinde özerklik ilan edenleri kabul edemez ve etmez" dedi.

Ak Parti’nin Büyükşehir Adayı Bilden’den Kayyum Ve Tramvay Açıklaması 2

“Kürt sorunu meselesinde en büyük adımları AK Parti atmıştır”

Kürt sorunu ve çözüm sürecine değinen Bilden, “Cumhuriyet tarihinden günümüze Kürt sorunu diye adlandırdığımız meselede en büyük adımları AK Parti atmıştır. Bunun da lideri Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’dır. Daha önce Kürtçe yayın yapan kanalların hiçbiri yoktu. Bundan sonra atılacak bir adım varsa Cumhurbaşkanımız elbette ki bu işleri çok daha iyi bilen ve adımları atabilen dünya lideridir” ifadelerini kullandı.

Ak Parti’nin Büyükşehir Adayı Bilden’den Kayyum Ve Tramvay Açıklaması 1

"Kayyum, gönülden benimsediğim bir yöntem değildir "

Diyarbakır’ın kayyum döneminde hizmet gördüğünü söyleyen ve HDP’li belediyelere atanan kayyumların doğru bir yöntem olmadığını belirten Bilden, şunları söyledi:

Ak Parti’nin Büyükşehir Adayı Bilden’den Kayyum Ve Tramvay Açıklaması 3

“AK Parti’nin temel felsefesi millet iradesinin üstünlüğüdür. Halk ne karar verirse, sandıkta ne sonuç çıkarsa çıksın büyük bir saygı duyarız. Biz halkın hizmetkarıyız. Halkın kararları her zaman başımızın üstündedir. O nedenle kayyum, gönülden benimsediğim bir yöntem değildir. Lakin hatırlayın lütfen; birileri burada barikat kurdu ve özerklik ilan etti. Belli bir zorunluluktan dolayı kayyum atandı buralara. Eğer Diyarbakır halkı beni tercih ederse halkımızla beraber biz burayı yöneteceğiz. Hiçbir hukuk devleti kendisine başkaldıran, hendek kazıyan, kendi kentlerinde özerklik ilan edenleri kabul edemez ve etmez. Bunun sonucunda kayyum sistemi birkaç yıldır burada belediyelerimizi yönetiyor. Söylediğim gibi Diyarbakır’ımız şu an pırıl pırıl. Şu an Diyarbakır’ımız hizmet görüyor” ifadelerine yer verdi.

Ak Parti’nin Büyükşehir Adayı Bilden’den Kayyum Ve Tramvay Açıklaması 6

Bilden çok iddialı konuştu: “17 ilçenin hepsini alacağız”

Bilden devamında ise şunları söyledi;

“Ben kendi partimin belediyeciliğini Diyarbakırlılara göstermek istiyorum. Başkasının ne yaptığı, ne ettiği onları ilgilendirir. Ben yaklaşık 2 milyon Diyarbakırlının hepsinin oyuna talibim. Benim 25 gündür yaptığım çalışma da onu gösteriyor.

Ak Parti’nin Büyükşehir Adayı Bilden’den Kayyum Ve Tramvay Açıklaması 5

Hiç kimsenin siyasi görüşüne, duruşuna bakmadan randevularımı alıyorum tüm odalara gidiyorum. Gittiğimde çok kısa kendimi tanıtıp, onların önerilerini alıyorum. Büyükşehir başta olmak üzere 17 ilçemizin 17’sini de alacağız. Cenabı hak bunu bize nasip edecek. Sebebi de şu; biz çalışıyoruz.

Tramvay projesini revize ediyoruz: Referandum yapacağız”

 

Tramvay için 14 kilometrelik bir hat ön görülmüş. Bu proje olacak ve şöyle revize ediyoruz. Urfa yolundan yeni TOKİ konutlarına kadar uzatmak.

Ak Parti’nin Büyükşehir Adayı Bilden’den Kayyum Ve Tramvay Açıklaması 7

Şehir içinde geçen tren hattında raylı sistemle entegre edeceğiz. Bir banliyö şeklinde daha hızlı bir hale getireceğiz. 4-5 yıllardır surlarla ilgili çok önemli çalışmalar var. Onu devam ettireceğiz. Sur’un iç kısmında raylı sistem kurmayacağız. Burçların nasıl kullanılması ile ilgili halka soracağız.

Bir nevi referandum yapacağız. Önemli kararların hepsini halka birlikte alacağız.”

Kaynak: (Haber Merkezi)