Türkiye İstatistik Kurumu, Haziran ayı enflasyon rakamlarını açıkladı. Haziran ayında aylık enflasyon bir yılın en düşük seviyesinde yüzde 1.64 olarak belirlendi. SSK ve Bağkur emeklilerinin kök maaşı 8 bin TL ve altında olanları 'sıfır zam' tehlikesi beklerken, asgari ücretliler için de ara zam ihtimali ortadan kalktı. Bakanlar ve milletvekilleri ise Temmuz ayında yaklaşık 28 bin TL zam alacak.

1 Yılda 76 Bin Lira Zam

Sözcü'de yer alan habere göre, bakan maaşlarına son bir yılda yapılan zam tutarı 76 bin lirayı buldu. Bir bakan maaşı 8.5 asgari ücretten 10 asgari ücrete, 14.5 emekli aylığından 17.3 emekli aylığına yükseltildi.

17 Asgari Ücrete Tekabül Ediyor

Hem bakan maaşı hem de milletvekili emekli aylığı alanların geliri 47 bin lira zamla 241 bin liradan 288 bin liraya çıktı. Bakanların maaşı Temmuz zammıyla 17 asgari ücrete ulaşmış oldu. Milletvekilleri ise 27 bin 398 lira zam alacak.

4 Milyon Emekliyi Bekleyen Sıfır Zam Tehlikesi

Öte yandan 6 aylık enflasyon rakamlarına göre; emeklilere yüzde 24.73, memurlara ise yüzde 19.31 oranında zam yapılacak. Ancak bu orana göre yaklaşık 4 milyon emekli hiç zam alamayabilir.

Kök Maaş Detayı

Emekli zamları kök maaşa göre belirleniyor. Şu an en düşük emekli maaşı 10 bin TL. Maaşı 10 bin TL'nin altında olan emekliler, devlet desteği ile 10 bin lira aylık alıyor. En düşük emekli maaşının güncellenmesiyle ilgili henüz resmi bir açıklama yapılmadı. Hükümet, en düşük emekli maaşında bir güncelleme yapmazsa, kök maaşı 8 bin TL ve altında olan emekliler sıfır zam alacak ve maaşları yine 10 bin lira olmaya devam edecek.

Kaynak: (Haber Merkezi)