DSÖ'nün kızamık konusunda teknik danışmanı Natasha Crowcroft, basın mensuplarına yaptığı açıklamada, kızamık kaynaklı ölümlerin 2022'ye göre %43 arttığını ve 2023 verilerinde de artış beklendiğini ifade etti. Crowcroft, vaka artışının endişe verici olduğunu vurguladı.

Dünyada kızamık vakalarında artış var

Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Ergin Çiftçi, Türkiye'de de kızamık vakalarındaki artışı doğrulayarak, "DSÖ'nün de belirttiği gibi dünyada kızamık vakalarında artış söz konusu. Ülkemizde de kızamık vakalarının son dönemde bir miktar arttığını görüyoruz. Çok uzun aradan sonra yeniden kızamık vakaları görmeye başladık. Bu açıdan dikkatli olunması gerekiyor" dedi.

Aşısız çocuklarda kızamığın hayati risk oluşturduğunu vurgulayan Çiftçi, "Kızamık oldukça bulaşıcı, öldürücü olabilen bir hastalık, geçmişte bunun çok acı örnekleri yaşandı, kızamık nedeniyle çok sayıda çocuk kaybedildi. Aşılama sayesinde kızamığı uzun zamandır neredeyse görmüyorduk, çok nadir karşılaşılıyordu" şeklinde konuştu.

Vaka sayılarındaki artışın 'salgın' boyutunda nitelendirilemeyeceğini belirten Çiftçi, "Artışın en temel nedeni, son dönemlerde yükselmeye başlayan aşı kararsızlığı, aşı reddi, aşı karşıtlığı" diye ekledi.

Çiftçi, kızamık aşısının oldukça etkili olduğunu, tam koruyuculuk için iki doz uygulanmasının gerektiğini belirterek, "İki doz aşı yapılan çocukların çok nadir durumlar dışında kızamığa yakalanmasını beklemiyoruz. Bu nedenle kızamığa karşı en önemli koruyucu, aşılama" uyarısında bulundu.

Kaynak: AA