Bakan Şimşek, geçtiğimiz yıl Haziran ayında göreve başlamasından bu yana geçen süredeki ekonomi verilerini "ilk yılın muhasebesi" başlığı altında paylaştı.

Sosyal medya hesabından açıklamalarda bulunan Şimşek, başlattıkları programın başarılı olduğunu ve politika önceliklerinde kaydedilen ilerlemenin doğru yolda olduklarının bir göstergesi olduğunu belirtti.

Şimşek, mali disiplin çerçevesinde, bütçe açığının yüksek olduğunu ancak deprem harcamaları hariç tutulduğunda açığın milli gelire oranının 2023'te yüzde 1,6 olarak gerçekleştiğini ifade etti.

"Harcamalarda Disiplin ve Tasarruf"

Şimşek, "Harcamalarda disiplin, tasarruf, vergide adalet ve verimlilik odaklı maliye politikasına devam edeceğiz. Açığı 2024’te yüzde 5’in, 2025’te ise yüzde 3’ün altına indirmeye kararlıyız." dedi.

Ekonomik büyümede dengelenmeye dikkat çeken Şimşek, "Net dış talebin büyümeye katkısı 5 çeyrek sonra 1,6 puan ile pozitife döndü. Güçlü iç talep nedeniyle ortaya çıkan makroekonomik dengesizlikleri gideriyoruz." diye konuştu.

Şimşek, "Yıllık cari açık 26 milyar dolar azaldı. Dış borcun sürdürülebilirliği için yüzde 2,5'in altında cari açık hedefine yönelik yapısal dönüşümü hızlandırıyoruz. Daralan açıkla birlikte azalan dış finansman ihtiyacı ile kalıcı rezerv birikimi sağlayacağız." değerlendirmesinde bulundu.

Dış finansmana erişim konusundaki verileri paylaşan Şimşek, "Bankaların dış borç çevirme oranı yüzde 96’dan yüzde 153’e, reel sektörün ise yüzde 73’ten yüzde 118’e yükseldi. Bankalar yılbaşından bu yana 4,1 milyar dolar sermaye benzeri dış kaynağa erişim sağladı. Uzun vadeli, sermaye benzeri dış finansmanı artırmak önemli bir hedefimiz." dedi.

Merkez Bankası brüt rezervlerinin 44 milyar dolar artarak 142 milyar doları aştığını, swap hariç net rezervlerin pozitife döndüğünü hatırlatan Şimşek, Kur Korumalı Mevduat (KKM) sisteminden çıkış kapsamında stoğun 1,2 trilyon TL azaldığını, TL mevduatın toplam içindeki payının 16,2 puan arttığını belirtti ve KKM stokunu kademeli olarak azaltmaya devam edeceklerini ifade etti.

"Tüm Hedeflerimize Ulaşmakta Kararlıyız"

Bakan Şimşek, şunları söyledi:

"Dezenflasyon süreci başlıyor. Yıllık enflasyonda en yüksek seviye geride kaldı. Enflasyonda belirgin ve kalıcı düşüş dönemine giriyoruz.

Piyasanın 12 ay sonrası enflasyon beklentisi yüzde 33,2, 24 ay sonrası beklentisi yüzde 21,3 seviyesinde.

Güven artıyor. Risk primimiz CDS 440 baz puan düştü. Kredi notumuz arttı, görünümümüz pozitif.

Gri listeden çıkış süreci. Teknik çalışmalar tamamlandı, yerinde denetim yapıldı. Teknik rapor olumlu. Kara paranın aklanması ve terörizmin finansmanı ile mücadelede kararlıyız.

Yapısal dönüşüm. Yeni sanayi politikası uyguluyoruz. İkiz dönüşümü hızlandırıyoruz. Yatırım ortamının iyileştirilmesi ile uluslararası doğrudan yatırımları artırmayı hedefliyoruz.

Sonuç olarak; program çalışıyor ama daha kat edecek yolumuz var.

Enflasyonu tek haneye indirmek zorlu bir süreç olacak, ancak programımızı kararlılıkla uygulayarak bunu başaracağız. Tüm hedeflerimize ulaşmakta kararlıyız."

Kaynak: (İLKHA)